Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień posłonecznych należą między innymi:
- Nadmierne, intensywne opalanie się
Intensywna ekspozycja skóry na słońce, w szczególności w szczytowych okresach występowania promieni UV (ciepłe, letnie dni w godzinach południowych) mogą prowadzić do uszkodzenia komórek produkujących melaninę, czyli melanocytów. Wówczas zaczynają one nadmiernie produkować melaninę, w wyniku czego powstają widoczne plamy na skórze.
- Brak ochrony przeciwsłonecznej
Warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej nie tylko latem, ale również przez cały rok. Promienie UVA i UVB oddziałują na naszą skórę nie tylko w ciepłe i słoneczne dni. Dlatego wybór odpowiedniego kremu z filtrem SPF jest kluczowy w ochronie skóry twarzy i ciała. Szczególnie, jeśli masz genetyczną tendencję do powstawania przebarwień.
- Nieodpowiednia ochrona przeciwsłoneczna
Nie tylko całkowity brak ochrony przeciwsłonecznej, ale również ta niewłaściwie dobrana, mogą stanowić przyczynę powstawania przebarwień posłonecznych. Czym jest nieodpowiednia ochrona? To przede wszystkim kremy ze zbyt niskim filtrem SPF (np. SPF10 w słoneczny dzień) lub brak reaplikacji kremu z SPF np. po wyjściu z basenu lub morza.
Niektóre substancje zawarte w kosmetykach lub lekach, mogą znacznie zwiększyć ryzyko powstania plam pigmentacyjnych przy ekspozycji skóry na słońce.
Przebyte lub trwające stany zapalne skóry, na przykład te występujące podczas aktywnego trądziku, zwiększają ryzyko powstania przebarwień.
Przykładem uwarunkowania genetycznego związanego z powstawaniem przebarwień posłonecznych jest występowanie piegów, które również są rodzajem hiperpigmentacji.