Kwas salicylowy - czym jest?
Kwas salicylowy znany również jako Salicylic Acid to związek organiczny należący do tak zwanych hydrokwasów. Czym są hydrokwasy? To kwasy organiczne, które w swoich cząsteczkach oprócz grupy kwasowej (karboksylowej), posiadają również grupę hydroksylową. To powoduje, że łączą w sobie właściwości nie tylko kwasów, ale również alkoholi. W zależności od ich budowy, wyróżniamy: kwasy AHA (alfa-hydrokwasy), kwasy BHA (beta-hydrokwasy) oraz kwasy PHA (poli-hydrokwasy). Kwas salicylowy ze względu na swoją budowę zalicza się do kwasów BHA.
Co ciekawe, kwas salicylowy otrzymano po raz pierwszy z kory wierzby (łac. salix cortex) i do dziś jest to naturalne źródło pozyskania tego związku organicznego. Po raz pierwszy został wyizolowany przez Rafaela Piria w 1838 roku, natomiast jego chemicznej syntezy dokonał niemiecki naukowiec Hermann Kolbe w 1859 roku. Kwas salicylowy dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym był prekursorem kwasu acetylosalicylowego, głównego składnika między innymi aspiryny.
Kwas salicylowy w produktach kosmetycznych występuje w różnych formach. Nazwy INCI, pod jakimi je znajdziemy to:
- Salicylic Acid – to kwas salicylowy, który może być pozyskiwany z roślin lub syntetycznie,
- Sodium Salicylate – sól sodowa kwasu salicylowego,
- Betaine Salicylate – salicylan betainy, czyli związek kwasu salicylowego z betainą, takie połączenie sprawia, że kwas działa łagodniej
- Capryloyl Salicylic Acid- (kwas kapryloilosalicylowy, LHA) rozpuszczalna w tłuszczach pochodna kwasu salicylowego.
Kwas salicylowy – działanie na skórę
Kwas salicylowy jako kwas BHA ma między innymi zdolność do przenikania w głębsze warstwy naskórka. Jak działa na skórę?
- Reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu doskonale nadaje się do kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej, mieszanej oraz problematycznej;
- Zmniejsza widoczność porów dzięki swojej zdolności do oczyszczania ujść mieszków włosowych;
-
Wspomaga właściwe złuszczanie naskórka, ponieważ posiada właściwości keratolityczne (złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka, dzięki czemu wspomaga odbudowę i odnowę komórek oraz jej prawidłowe funkcjonowanie);
-
Pomaga pozbyć się zaskórników między innymi poprzez właściwości złuszczające i zdolność do wnikania w mieszki włosowe (pory);
-
Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, co sprawia, że jest wykorzystywany między innymi w pielęgnacji skóry trądzikowej czy dotkniętej przez różnego rodzaju dermatozy;
-
Wspomaga redukcję przebarwień dzięki właściwościom eksfoliacyjnym, przyczyniając się do wyrównania kolorytu skóry;
-
Oczyszcza ujścia mieszków włosowych z zanieczyszczeń i łoju, minimalizując powstawanie nowych zmian skórnych takich jak zaskórniki, pory czy wypryski.
Kwas salicylowy – zastosowanie
Kwas salicylowy można stosować przy wielu rodzajach skóry, jednak najczęściej poleca się go jako składnik, który doskonale nadaje się w takich przypadkach, jak: TRĄDZIK
Trądzik to jedna z najczęściej występujących dermatoz (chorób skóry). Ma wiele odmian, które mogą dotykać osoby w różnym wieku. Niezależnie jednak od tego, czy mamy do czynienia z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym czy innym rodzajem choroby, zmiany skórne, które mu towarzyszą zwykle powstają w wyniku wydzielania się zbyt dużej ilości sebum. Wydostaje się ono na powierzchnię skóry przez mieszki włosowe, a gdy jest go za dużo, a skóra nie jest regularnie złuszczana, zalegają w niej martwe komórki naskórka, a kanaliki prowadzące do gruczołów łojowych mogą się zapychać. Kwas salicylowy przenika do mieszków włosowych i oczyszcza ich ujścia, ma działanie złuszczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego jest polecany przez specjalistów przy pielęgnacji skóry trądzikowej.
Jeśli jesteśmy w trakcie leczenia dermatologicznego trądziku, warto skonsultować się z lekarzem i dobrać odpowiednie stężenie kwasu salicylowego w produktach pielęgnacyjnych.
ZASKÓRNIKI I PORY
Kwas salicylowy stosowany jest również w produktach przeznaczonych do minimalizowania widoczności porów i redukcji zaskórników. Dzięki wcześniej wymienionym właściwościom oczyszczającym, przeciwzapalnym oraz złuszczającym, przy regularnym stosowaniu produktów z tym kwasem BHA, możemy przyczynić się do redukcji wspomnianych zmian na skórze.
ŁUSZCZYCA
Dzięki właściwościom złuszczającym kwas salicylowy jest również stosowany we wspomaganiu leczenia zmian łuszczycowych (złuszczanie blaszki łuszczycowej). Ma również wpływ na łagodzenie jej przebiegu dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Tak przygotowana skóra znacznie lepiej przyjmie pozostałe składniki, między innymi składniki nawilżające. Warto jednak pamiętać, że stosowanie kwasu salicylowego w leczeniu łuszczycy powinno być skonsultowane z dermatologiem, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb skóry.
Przebarwienia to zmiany, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny. To lokalne zmiany zabawienia skóry na ciemniejszy kolor, niezależnie od naszej karnacji. Kwas salicylowy stosowany jest w produktach przeznaczonych do redukcji przebarwień dzięki właściwościom złuszczającym, przyspieszającym regenerację i wyrównujących koloryt skóry.
Kwas salicylowy jest składnikiem, który doskonale sprawdzi się jako składnik złuszczający do każdego rodzaju skóry. W dodatku jest składnikiem, który nie wykazuje właściwości fotouczulających, dzięki czemu może być stosowany przez cały rok, nawet latem. Należy jednak pamiętać, że należy przy tym stosować krem z filtrem.
Działanie kwasu salicylowego będzie zależne od jego stężenia. W produktach kosmetycznych występuje w stężeniu, które nie powinno przekraczać 5%. W leczeniu antybakteryjnym trądziku używa się 2% roztworu kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie (spirytus salicylowy), natomiast w wyższych stężeniach (do 30%) może być stosowany jako środek redukujący hiperpigmentację skóry. W obu tych przypadkach powinien być dobrany i użyty przez lekarza dermatologa pod ścisłą kontrolą jego zaleceń.
Kwas salicylowy a inne składniki aktywne
Jednymi z najczęściej zadawanych pytań w kontekście składników aktywnych są te o ich łączenie ze sobą w pielęgnacji. Z jakimi składnikami można zatem łączyć kwas salicylowy, a jakie połączenia odradza się jako stosowane w jednym czasie?
Kwas salicylowy można łączyć między innymi z takimi składnikami, jak: Witamina C
Witamina C to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych. Jest silnym antyoksydantem, który znany jest ze swoich właściwości przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych, redukujących przebarwienia (reguluje produkcję melaniny) czy łagodzących stany zapalne. To sprawia, że połączenie witaminy C i kwasu salicylowego to duet idealny. Doskonale sprawdzi się między innymi w redukcji przebarwień i wyrównaniu kolorytu skóry.
Niacynamid, czyli jedna z form witaminy B3 znany jest ze swoich właściwości redukcji różnego rodzaju przebarwień, działania przeciwstarzeniowego i właściwości przeciwzapalnych. To sprawia, że idealnie będzie współgrał w połączeniu z kwasem salicylowym, szczególnie w pielęgnacji mającej na celu redukcję przebarwień, wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry czy pielęgnacji cery trądzikowej.
Kwas hialuronowy słynie ze swoich właściwości nawilżających oraz poprawiających strukturę i wygląd skóry. Połączenie go z produktem zawierającym kwas salicylowy to doskonały pomysł w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry przesuszonej, wrażliwej i cery trądzikowej.
Istnieją jednak składniki aktywne, których łączenie z kwasem salicylowym podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej nie jest zalecane. Należą do nich między innymi retinol (można stosować produkty z retinolem w innym cyklu pielęgnacyjnym, nie zaleca się nakładania produktów z retinolem i kwasem salicylowym jednocześnie, ponieważ są to dwie bardzo silnie działające substancje, których połączenie może okazać się drażniące), kwasy AHA (np. kwas glikolowy).
Oczywiście wszystkie połączenia składników aktywnych są mocno zależne od ich stężenia oraz formy poszczególnych składników, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące łączenia kosmetyków, warto zasięgnąć opinii dermatologa.
Serum z kwasem salicylowym
Doskonałą propozycją serum z kwasem salicylowym jest serum Revitalift Clinical. Co je wyróżnia? Zostało stworzone między innymi z myślą o poprawie trzech kluczowych pierwszych oznak starzenia się skóry, którymi są: niejednolity koloryt, rozszerzone pory oraz drobne zmarszczki.
W swojej formule zawiera trzy kluczowe składniki:
-
12% niemodyfikowanej witaminy C (kwas L-askorbinowy), która jest silnym antyoksydantem pomagającym nadać cerze blask i zredukować oznaki starzenia;
-
Kwas salicylowy
-
Witamina E – antyoksydant, który wraz z witaminą C pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego.
Serum przeznaczone jest do każdego rodzaju skóry, w szczególności skóry matowej, pozbawionej blasku, skóry z widocznymi porami i pierwszymi, drobnymi zmarszczkami. Dzięki swoim właściwościom kwas salicylowy w połączeniu z witaminą C oraz witaminą E sprawia, że Rozświetlające serum Revitalift Clinical sprawia, że skóra jest 2 razy bardziej rozświetlona i 3 razy gładsza już po miesiącu stosowania*.
To wyjątkowe serum z witaminą C i kwasem salicylowym zostało opracowane i przetestowane kliniczne na wszystkich rodzajach i odcieniach skóry, w tym na skórze wrażliwej. Stosowane u osób po 20. roku życia zapewnia rozświetlenie skóry, ochronę przed widocznymi wczesnymi oznakami starzenia, zmniejsza widoczność porów oraz wyrównuje koloryt skóry. Stosowane u osób powyżej 30. roku życia koryguje pierwsze oznaki starzenia, w tym drobne linie, matową cerę i nierówny koloryt.
Doskonałym uzupełnieniem serum Revitalift Clinical będzie krem SPF50+ , czyli UV Fluid z witaminą C Revitalift Clinical. Warto pamiętać o całorocznej ochronie skóry twarzy przed szkodliwym działaniem promieni UV, a krem o współczynniku ochrony SPF50+ z witaminą C nie tylko chroni, ale również wspomaga redukcję przebarwień i działa przeciwstarzeniowo.
Peeling z kwasem salicylowym
Kwas salicylowy bardzo często wykorzystywany jest w peelingach, między innymi dzięki jego właściwościom złuszczającym i zdolności do przenikania w głębsze warstwy naskórka.
Żel oczyszczający do twarzy Revitalift Clinical to żel do mycia twarzy, który w swojej formule zawiera między innymi witaminę C oraz kwas salicylowy. Dzięki obecności w formule tych dwóch składników dokładnie oczyszcza skórę, pozostawia ją miękką i elastyczną w dotyku. Rozszerzone pory wyglądają na widocznie zmniejszone, tekstura skóry na ujednoliconą i wygładzoną, a blask skóry jest widocznie uwydatniona, skóra wygląda na bardziej rozświetloną.
Peelingujący żel oczyszczający do mycia twarzy jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, w tym skóry wrażliwej. Wygodny do stosowania, zamknięty w butelce z pompką sprawdzi się w codziennym oczyszczaniu skóry w porannej i wieczornej pielęgnacji.
Kolejną propozycją produktu oczyszczającego do twarzy z kwasem salicylowym jest żel do mycia twarzy Bright Reveal. To żel-serum do mycia twarzy, który w swojej formule oprócz kwasu salicylowego zawiera niacynamid.
To połączenie sprawia, że żel-serum do mycia twarzy Bright Reveal oczyszcza skórę i redukuje niedoskonałości. Jak działa? Już po 8 godzinach od zastosowania zmniejsza o 41% nadmiar sebum**,a po 4 tygodniach stosowania zmniejsza o 51% niedoskonałości i przebarwienia potrądzikowe***.
Kwas salicylowy na włosy
Oczyszczające właściwości kwasu salicylowego sprawiają, że spotkamy ten wyjątkowy składnik aktywny nie tylko w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy, ale również do… pielęgnacji włosów! Skóra głowy również potrzebuje dokładnego oczyszczanie, usunięcia zanieczyszczeń oraz pozbycia się nadmiaru sebum, które to często przyczynia się do pojawienia się łupieżu czy osłabienia się włosów. Właśnie dlatego w serii Hyaluron Pure oprócz nawilżającego kwasu hialuronowego znajdziemy właśnie kwas salicylowy.
Szampon z kwasem salicylowym Elseve Hyaluron Pure to szampon, który dokładnie oczyszcza skórę głowy z resztek kosmetyków i zanieczyszczeń zewnętrznych aż do 72 godzin.**** Pozbywa się nie tylko takiego rodzaju zanieczyszczeń, ale dzięki obecności kwasu salicylowego wspomaga złuszczanie martwego naskórka oraz regulację wydzielanego sebum, dzięki czemu możemy zauważyć ogólną poprawę stanu skóry głowy.
Doskonałym uzupełnieniem szamponu oczyszczającego będzie serum do włosów z kwasem salicylowym zawierające 6% kompleks oczyszczający wzbogacony o kwas salicylowy oraz kwas hialuronowy.
Dzięki zastosowaniu kwasu salicylowego w produktach do pielęgnacji włosów możemy liczyć na oczyszczenie i poprawę stanu skóry głowy, a to właśnie jej kondycja w dużej mierze odpowiada za wygląd naszych włosów. Osłabiona, borykająca się z łupieżem lub łojotokiem sprawia, że włosy osłabiają się i wypadają. Kuracja zawierająca kwas BHA sprawia więc, że włosy stają się mocniejsze i wyglądają zdrowo.
O czym warto pamiętać, stosując kosmetyki z kwasem salicylowym?
Stosując kosmetyki z kwasem salicylowym, z pewnością warto pamiętać o kilku aspektach:
-
Choć kwas salicylowy nie jest składnikiem fotouczulającym, jak każdy środek złuszczający może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Warto więc zadbać o zapewnienie jej ochrony przeciwsłonecznej, stosując krem z wysokim współczynnikiem SPF.
-
Kwas salicylowy dzięki swoim właściwościom złuszczającym pozbywa się martwych komórek naskórka, dzięki czemu zwiększa wchłanianie innych składników aktywnych. Warto więc zadbać o dobór kosmetyków z takimi składnikami, z którymi można łączyć kwas salicylowy, a które dodatkowo będą potęgować upragniony efekt.
-
Warto pamiętać o tym, by produkty z kwasem salicylowym stosować zgodnie ze wskazaniami producenta. Zalecana częstotliwość stosowania kosmetyków z kwasem salicylowym będzie zależeć między innymi od jego stężenia. Jeśli więc producent wskazuje na możliwość bezpiecznego użycia produktu każdego dnia (np. UV Fluid Revitalift Clinical, żele oczyszczające), z pewnością takie zastosowanie będzie odpowiednie.
-
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zasadności użycia produktów z kwasem salicylowym na naszą skórę, każdorazowo należy je skonsultować ze specjalistą, czyli dermatologiem lub kosmetologiem.
*Badanie kliniczne na 63 osobach, po 4 tygodniach
** Test kliniczny, 52 osoby, 4 tygodnie
*** Test kliniczny 35 osób, 8 godzin
**** Test konsumencki na 59 użytkownikach, 72 godziny po użyciu serum + szamponu