Przyczyny wypadania włosów
Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, ponieważ każdy z nas codziennie traci ok. 100 włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczynamy dostrzegać, że włosów zaczyna wypadać coraz więcej, czego następstwem jest ich malejąca ilość na głowie. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo wiele, stąd często trudno ustalić dokładny powód ich utraty. Wypadające włosy mogą być skutkiem działań zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu
Znaczący wpływ na kondycję włosów ma gospodarka hormonalna organizmu. Do zaburzeń hormonalnych, którym często towarzyszy wypadanie włosów, należą przede wszystkim:
niedoczynność oraz nadczynność tarczycy,
niższy poziom estrogenu po klimakterium,
zbyt wysoki poziom androgenów.
Nieodpowiednia pielęgnacja włosów
Poprzez nieodpowiednią pielęgnację włosów należy rozumieć stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz czesanie włosów w sposób, który je uszkadza. Niektóre szampony i odżywki posiadają w składzie substancje mogące wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Ważne jest, aby dobierać kosmetyki adekwatne do potrzeb skóry głowy, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Czasami przyczyną wypadających włosów jest zbyt częste używanie farb i kosmetyków stylizujących, więc zaleca się zachowanie umiaru w ich stosowaniu. Wiele kobiet chętnie czesze włosy w ciasny kucyk lub kok, co jest niewątpliwie wygodne, ale i niekorzystnie wpływające na mieszki włosowe. Naciągnięta skóra i nadwyrężone mieszki są krótką drogą do wypadania włosów, szczególnie tych przy linii czoła. Innym powodem wypadających włosów bywa używanie spinek wykonanych z plastiku i metalu, które przyczyniają się do wyrywania włosów.
Stosowanie diety ubogiej w mikro- i makroelementy
Jeśli nasze włosy wypadają, przyczyną może być niedożywienie będące wynikiem prowadzenia nieodpowiedniej diety. W celu poprawy kondycji włosów zaleca się spożywanie posiłków bogatych w białko, krzem, miedź, żelazo i witaminy. Produktami mający zbawienny wpływ na włosy są m.in. chude mięso, wędliny, jajka, ser biały, kefir, jogurt, fasola, brokuł i szpinak. Celem zapewnienia sobie gęstych i zdrowych włosów należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności posiadającej liczne konserwanty i barwniki.
Papierosy i alkohol
Substancje smoliste znajdujące się w dymie papierosowym mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a także ich wysuszenia i matowienia. Ponadto nikotyna jest przyczyną skurczy naczyń krwionośnych, co powoduje niedostateczne odżywienie mieszków włosowych. Palenie tytoniu jest również w stanie skrócić cykl życia włosa za sprawą uszkadzania jego DNA. Nadużywanie alkoholu z kolei wyraźnie zmniejsza poziom składników odżywczych w organizmie i prowadzi do odwodnienia, co przyczynia się do wypadania włosów.
Choroby skóry głowy
Istnieje kilka chorób skóry, które mają wyraźny wpływ na poziom wypadania włosów. Jednym z takich schorzeń jest łojotokowe zapalenie skóry, podczas którego długotrwały stan zapalny mocno osłabia cebulki włosów. Łojotokowe zapalenie skóry jest częstą przyczyną łysienia i jedynym sposobem na zatrzymanie utraty włosów jest wyleczenie tej choroby. Inną przypadłością związaną ze zwiększonym wypadaniem włosów jest grzybica skóry głowy, w wyniku której uszkodzeniu ulega struktura pochewki włosa i struktura włosa.
Spożywanie leków
Przyjmowanie leków w przypadku wielu schorzeń jest nieuniknione, jednak często prowadzi ono do nadmiernego wypadania włosów. Duży wpływ na gęstość włosów mają leki przeciwzakrzepowe oraz preparaty przyjmowane w ramach chemioterapii. Te drugie prowadzą zazwyczaj do całkowitej i przejściowej utraty włosów. Środkami farmakologicznymi, które również mogą generować wypadanie włosów, są tabletki antykoncepcyjne.
Suplementy na wypadanie włosów
Obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty pozwalające na skuteczną walkę z problemem wypadania włosów. Jedną z najważniejszych kwestii w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów jest uzupełnianie diety w odpowiednie składniki odżywcze, w czym mogą pomóc suplementy.
W ostatnich latach duża popularnością cieszą się tabletki z biotyną. Biotyna, czyli inaczej witamina H lub witamina B7, bierze udział w tworzeniu keratyny będącej głównym białkiem budującym włosy. Wiele osób już po kilku tygodniach kuracji biotyną zauważa pierwsze jej efekty, takie jak np. większa gęstość włosów i mocniejsze paznokcie. Celem uzyskania maksymalnych wyników działania witaminy H warto wspomóc kurację np. poprzez stosowanie szamponu czy odżywki na bazie biotyny.
Ważną dla kondycji włosów grupą witamin jest grupa B. Te witaminy mają istotny wpływ na grubość i pigmentację włosa, ograniczając przy tym ich wypadanie. Przykładowo witamina B3 usprawnia krążenie krwi w cebulce włosa, a witamina B5 wzmacnia strukturę włosów.
Chcąc ograniczyć wypadanie włosów, warto zaopatrzyć się w witaminę A, która polepsza metabolizm ich cebulek oraz metabolizm komórek rogowych skóry głowy. Istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów odgrywa kolagen, do którego produkcji niezbędna jest witamina C.
W wielu przypadkach, szczególnie u kobiet, wypadanie włosów spowodowane jest niskim poziomem żelaza w organizmie. Żelazo jest pierwiastkiem umożliwiającym rozprowadzanie tlenu do komórek, w tym komórek na skórze głowy. Suplementacja żelaza może mieć zatem widoczny wpływ na kondycję włosów, wyraźnie zmniejszając ich wypadanie.
Dobrym i naturalnym rozwiązaniem w walce z wypadającymi włosami są również kuracje ziołowe. W pielęgnacji włosów szczególnie cenionym ziołem jest skrzyp polny posiadający sporą ilość krzemu, który skutecznie przeciwdziała ich wypadaniu. Innym ziołem pozytywnie wpływającym na kondycję włosów jest pokrzywa, która bogata jest w wapń, magnez i siarkę. Skrzyp polny i pokrzywę spożywa się pod postacią naparów ziołowych, robionych zazwyczaj z ususzonych liści rośliny, które parzy się od 10 do 15 minut.Kosmetyki na wypadanie włosów
Doskonałym wsparciem w walce z wypadaniem włosów są odpowiednio dobrane kosmetyki. Pielęgnacja włosów skłonnych do wypadania powinna rozpocząć się już w trakcie mycia, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwy szampon. Idealne oczyszczenie i pielęgnację włosów osłabionych zagwarantuje Szampon Wzmacniający Elseve Full Resist, który posiada w składzie biotynę, witaminę B5 i argininę. Celem uzyskania maksymalnych efektów warto oprócz szamponu zastosować odżywkę z tej samej linii o nazwie Elseve Full Resist Stop Łamliwości, która zawiera te same cenne składniki wzbogacone o dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.
Dla silniejszego odżywienia warto włączyć do pielęgnacji także Wielofunkcyjną maskę wzmacniającą Power Mask, również z gamy Elseve Full Resist. Wzmacnia osłabione włosy od nasady aż po same końce, a do tego może być używana na kilka sposobów: na skórę głowy w formie masażu cebulek, jako maska, a także jako odżywka bez spłukiwania lub krem bez spłukiwania.
Włosy wypadające i osłabione często posiadają skłonność do plątania, dlatego w linii Elseve Full Resist znalazł się Dwufazowy eliksir do włosów osłabionych z tendencją do wypadania. Posiada lekką formułę bez spłukiwania, która znacząco ułatwia rozczesywanie i jednocześnie odżywia kosmyki.
Dlaczego kosmetyki z serii Elseve Full Resist są tak skuteczne? To przede wszystkim efekt działania argininy, czyli podstawowego aminokwasu pełniącego ważną rolę w strukturze włókna włosa. Arginina ma udowodnione naukowo właściwości wzmacniające włosy oraz pobudzające je do wzrostu. Ponadto obecność witamin z grupy B, czyli biotyny i witaminy B, hamuje wypadanie włosów oraz je regeneruje.