Spis treści
- Promieniowanie słoneczne i jego rodzaje: UVA, UVB i UVC
- Wpływ promieniowania słonecznego na skórę
- Szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego na skórę
- SPF 50 – czym jest i co właściwie oznacza?
- Dlaczego warto stosować SPF 50 przez cały rok?
- Pielęgnacja skóry twarzy i SPF 50
- Krem SPF 50+ z niacynamidem, czyli UV Fluid Bright Reveal
- Krem SPF50+ z witaminą C, czyli UV Fluid Revitalift Clinical
- Nawilżający krem SPF 50 Bright Reveal
- Krem wypełniający z SPF 50 z kwasem hialuronowym Revitalift Filler
- Ochrona przeciwsłoneczna twarzy – co jeszcze warto wiedzieć?
Promieniowanie słoneczne i jego rodzaje: UVA, UVB i UVC
- PROMIENIOWANIE ULTRAFIOLETOWE - promieniowanie UVA
- ŚWIATŁO WIDZIALNE
- PODCZERWIEŃ
- promieniowanie UVB
- promieniowanie UVC
Promieniowanie UVA (zakres ok. 320-400 nm) stanowi większość promieniowania ultrafioletowego (UV), które dociera do powierzchni Ziemi. Zbyt długa ekspozycja skóry na działanie promieni UVA powoduje między innymi powstawanie zmarszczek, przebarwień, utratę elastyczności skóry, przyspieszenie procesów starzeniowych skóry. Może także prowadzić do uszkodzeń DNA, które w dalszej perspektywie może być przyczyną występowania nowotworów skóry.
Promieniowanie UVB (zakres ok. 280-320) to rodzaj promieniowania UV, które jest bardziej aktywne biologicznie niż promienie UVA, jednak mniej intensywny. To właśnie promieniowanie UVB sprawia, że na skórze pojawia się opalenizna (naturalna reakcja ochronna organizmu na promieniowanie słoneczne), ale również odpowiada za oparzenia słoneczne. Zbyt intensywna ekspozycja skóry na działanie promieniowania UVB może prowadzić do oparzeń słonecznych, przebarwień posłonecznych i nowotworów skóry.
Promieniowanie UVC (zakres ok. 100-280 nm) to najbardziej szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, jednak jest pochłaniane przez atmosferę ziemską i nie dociera do powierzchni Ziemi.
Wpływ promieniowania słonecznego na skórę
Szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego na skórę
- Oparzenia słoneczne
To najczęstszy skutek nadmiernej ekspozycji skóry na Słońce, szczególnie w okresach jego największej aktywności. Skóra wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych zaczyna się bronić przed promieniami UV. W barwnikowych komórkach skóry (melanocytach) pod wpływem promieniowania UVB powstaje melanina, czyli pigment skóry, który sprawia, że na naszej skórze powstaje opalenizna. UVB aktywuje również istniejące już melanocyty do wytworzenia nowej melaniny. Jednak zarówno osoby nieodpowiednio chroniące się przed promieniowaniem słonecznym, jak i osoby o jasnej karnacji, narażone są w dalszej konsekwencji na wystąpienie oparzenia wierzchnich warstw naskórka, które nazywamy oparzeniem słonecznym.
Czym się objawia? W zależności od stopnia oparzenia słonecznego może wystąpić pieczenie i rumień (oparzenie słoneczne I stopnia), bąble i pęcherze (oparzenie skóry II stopnia wymagające interwencji lekarza).
- Starzenie się skóry
Za starzenie się skóry słońce odpowiada aż w 80%. Promieniowanie przede wszystkim wywołuje stres oksydacyjny - działanie promieni UV sprawia, że zwiększa się produkcja szkodliwych wolnych rodników uszkadzających komórki skóry. Oprócz tego prowadzi do degradacji kolagenu, czyli białka budulcowego odpowiedzialnego za integralność skóry - ta zaczyna tracić jędrność i gęstość. Dochodzi także do pogrubienia i rogowacenia skóry oraz jej przesuszenia (promieniowanie uszkadza barierę hydrolipidową skóry). To wszystko prowadzi do powstawania linii i zmarszczek, zmiany struktury skóry, czyli przyspieszenia procesów starzeniowych.
Większość rodzajów przebarwień powstaje w wyniku działania promieniowania słonecznego na skórę. Najbardziej na przebarwienia narażona jest skóra twarzy. Jak powstają? W skórze znajduje się melanina, czyli naturalny barwnik, który jest odpowiedzialny między innymi za kolor naszej skóry i włosów. W wyniku działania promieni UV dochodzi do wysokiej reaktywności skóry i ilość melaniny się zwiększa - stanowi to naturalny mechanizm ochronny organizmu). Barwnik ten rozkłada się ona nierównomiernie, gromadzi się w określonych miejscach i tak w skrócie powstają przebarwienia.
- Reakcje alergiczne (tak zwana „alergia na słońce”)
Powszechnie znana jako „alergia na słońce” to alergiczna reakcja skóry na działanie promieni UV, która wynika z jej nadwrażliwości. Najczęściej w wyniku kontaktu ze słońcem na skórze pojawiają się: zaczerwienienie, drobne pęcherze, swędząca wysypka, obrzęk lub pokrzywka. Takie reakcje często wymagają kontaktu z lekarzem.
- Zmiany struktury skóry
Skóra po długotrwałym kontakcie z promieniowaniem słonecznym może stać się pogrubiona i zrogowaciała. Wówczas staje się nierówna w dotyku i szorstka.
- Nowotwory skóry
Długotrwała ekspozycja skóry na słońce i brak jej odpowiedniej ochrony może prowadzić do uszkodzeń DNA w komórkach skóry. Te z kolei mogą prowadzić do mutacji nowotworowych - to najpoważniejsze w skutkach negatywne działanie promieniowania słonecznego na naszą skórę.
Warto jednak pamiętać również o tym, że promieniowanie słoneczne ma nie tylko negatywny wpływ na nasz organizm, w tym naszą skórę. Działa tak wówczas, gdy regularnie nie stosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej i wystawiamy się na nadmierną, długotrwałą ekspozycję na słońce. To ma jednak także pozytywny wpływ. Jaki? Przede wszystkim to dzięki promieniowaniu słonecznemu:
- dochodzi do syntezy witaminy D w naszym organizmie,
- rozszerzają się naczynia krwionośne, co może poprawić krążenie krwi,
- poprawia się samopoczucie,
- kontrolowana i bezpieczna ekspozycja skóry na słońce może łagodzić objawy niektórych chorób skóry (dermatoz).
SPF 50 – czym jest i co właściwie oznacza?
Jednym z najbardziej znanych sposobów na ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest stosowanie produktów z SPF – z języka angielskiego Sun Protecting Factor. SPF dotyczy jedynie ochrony przed promieniowaniem UVB. Jest to międzynarodowe oznaczenie filtrów przeciwsłonecznych. Wiemy jednak, że zazwyczaj oprócz oznaczenia „SPF” widnieje przy nim liczba. Co oznacza?
- SPF 6 – SPF 10
To bardzo niska ochrona przeciwsłoneczna.. Zalecenia Komisji Europejskiej wyraźnie wskazują na to, że produkty do opalania nie powinny zawierać filtru niższego niż SPF 6. Ich występowanie dopuszczalne jest wyłącznie w innych kosmetykach, które z definicji nie są w ogóle przeznaczone do długotrwałej ekspozycji na słońce, np. kremach, samoopalaczach czy podkładach.
- SPF 15
To filtr, który zatrzymuje około 93% promieniowania UVB.
- SPF 20
To filtr, który zatrzymuje około 95% promieniowania UVB.
- SPF 30
Ten filtr zatrzymuje około 97% promieniowania UVB.
- SPF 50 i SPF 50+
To jeden z najskuteczniejszych filtrów przeciwsłonecznych, który zatrzymuje około 98% promieniowania UVB.
Ciekawostka - SPF 50+ można deklarować, gdy w badaniach ochrona wynosi co najmniej 60.
Dlaczego warto stosować SPF 50 przez cały rok?
Skóra twarzy jako najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego przez cały rok to jednocześnie ta część naszej skóry, która jest najbardziej delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Przyspieszone procesy starzenia, utrata elastyczności, przebarwienia i wiele innych negatywnych skutków to coś, co możemy znacznie zredukować poprzez odpowiednią ochronę.
Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, czy za oknami mamy słoneczny wiosenny lub letni dzień, czy też szarą jesienną lub zimową aurę, promieniowanie UV i tak dociera do powierzchni Ziemi (szczególnie UVA, które jest odpowiedzialne za proces starzenia), więc na szkodliwe działanie promieni słonecznych UV jesteśmy narażeni przez cały rok.
Stosowanie kremu z filtrem SPF 50 lub SPF 50+ to tak naprawdę najprostszy i często najprzyjemniejszy sposób ochrony przed niepożądanymi skutkami promieniowania słonecznego.
Pielęgnacja skóry twarzy i SPF 50
Niezależnie od rodzaju skóry, którą posiadamy, używanie kremu z filtrem SPF 50 jest polecane absolutnie dla każdego. Najprostszym sposobem jest włączenie odpowiednio dobranego produktu z filtrem przeciwsłonecznym do codziennej porannej rutyny pielęgnacyjnej. Jak?
- Krem z filtrem SPF 50 lub SPF 50+ aplikujemy po poprzedzających krokach pielęgnacyjnych – po oczyszczeniu twarzy, nałożeniu serum i kremu odpowiadającemu potrzebom naszej skóry. Jest to produkt ochronny, więc należy go nakładać jako ostatni etap pielęgnacji.
- Można również wybrać taki produkt z filtrem SPF 50, który jednocześnie będzie produktem celującym w indywidualną pielęgnację skóry i kremem ochronnym, np. jeśli walczymy z przebarwieniami, wybieramy krem zawierający składniki aktywne redukujące je i jednocześnie zawierający w swojej formule SPF 50.
- Bardzo ważną kwestią jest oczyszczenie twarzy rano i wieczorem. Rano oczyszczamy skórę po nocy, pozbywając się nie tylko produktów pielęgnujących aplikowanych wieczorem, ale również wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich jak kurz, zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, bakterie, roztocza. Wieczorem oczyszczamy dokładnie twarz, nawet jeśli danego dnia nie nakładaliśmy makijażu, by pozbyć się z niej nałożonych produktów pielęgnacyjnych, zanieczyszczeń oraz filtrów SPF.
- Jeśli na co dzień używamy makijażu, wówczas warto wybrać produkt z SPF 50, którego formuła będzie idealna pod codzienny makeup - lekka, nie rolująca się i jednocześnie dostarczająca naszej skórze potrzebnych jej składników aktywnych i ochronnych.
- Warto pamiętać o tym, że jeśli wiemy, że będziemy mocno eksponować naszą skórę na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, np. latem w trakcie plażowania, ważną kwestią będzie reaplikacja kremu z filtrem, szczególnie po zażyciu kąpieli wodnych.
- Nakładając na twarz krem z filtrem SPF 50 lub wyższym, warto pamiętać o aplikowaniu go również na skórę uszu, szyi i dekoltu.
Krem SPF 50+ z niacynamidem, czyli UV Fluid Bright Reveal
Krem SPF50+ z niacynamidem, czyli UV Fluid redukujący przebarwienia Bright Reveal to lekki, niewidoczny na skórze krem do twarzy, który w swojej formule zawiera między innymi:
- Niacynamid – jest to pochodna witaminy B3 znana między innymi ze swoich właściwości redukowania różnego rodzaju przebarwień, działania antyoksydacyjnego, a tym samym przeciwstarzeniowego, łagodzenia stanów zapalnych skóry oraz właściwości wspomagających prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
- Kwas LHA – to pochodna kwasu salicylowego - składnik aktywny o właściwościach delikatnie złuszczających, który wspiera walkę z przebarwieniami.
UV Fluid Bright Reveal to doskonałe połączenie działania składników aktywnych z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czyli filtrem SPF 50+.
Redukujący przebarwienia UV Fluid Bright Reveal nie tylko chroni przed powstawaniem różnego rodzaju przebarwień, ale widocznie zmniejsza te przebarwienia, które już są widoczne na naszej skórze, w tym przebarwienia potrądzikowe, przebarwienia posłoneczne oraz przebarwienia związane z wiekiem. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od rodzaju przebarwień, kontakt skóry posiadającej przebarwienia z promieniowaniem słonecznym bez odpowiedniej ochrony intensyfikuje je i utrudnia pozbycie się ich.
Skuteczność UV Fluidu Bright Reveal potwierdzona klinicznie:
- Natychmiast po użyciu skóra jest odczuwalnie nawilżona i wygląda na bardziej rozświetloną,
- Po 1 miesiącu stosowania przebarwienia są widocznie zredukowane, koloryt skóry jest bardziej wyrównany, a skóra wygląda młodziej,
- Po 12 tygodniach stosowania -53% przebarwień, -38% drobnych linii oraz +43% rozświetlenia.*
*Test kliniczny, 12 tygodni, 76 osób
Ten wyjątkowy krem z SPF50+ ma niewidoczne wykończenie, lekką formułę i idealnie nadaje się pod makijaż.
Krem SPF50+ z witaminą C, czyli UV Fluid Revitalift Clinical
Krem SPF50+ z witaminą C to lekki krem do twarzy o rozświetlającym wykończeniu, który w swojej formule zawiera między innymi witaminę C.
Witamina C w tym produkcie jest w formie Ascorbyl Glucoside - jest silnym antyoksydantem znanym z takich właściwości jak przyspieszenie procesów regeneracji skóry, poprawa jej jędrności, działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe, wyrównanie kolorytu skóry i nadanie jej naturalnego, zdrowego blasku.
Biorąc pod uwagę, że aż 80% oznak starzenia się skóry spowodowane jest działaniem promieni UV*, UV Fluid Revitalift Clinical to podwójna moc działania przeciwstarzeniowego dzięki obecności witaminy C (a dokładnie jej pochodnej) oraz bardzo wysokiego filtra SPF 50+.
Widoczne rezultaty UV Fluidu Revitalift Clinical:
- W ciągu 1. miesiąca stosowania 93% kobiet przyznaje, że przebarwienia są mniej widoczne, a 92% kobiet potwierdza, że zredukowane są drobne zmarszczki**
**Samoocena 105 kobiet po 4 tygodniach
Ten wyjątkowy krem SPF50+ posiada ultralekką, nieklejącą się konsystencję, nie bieli i doskonale nadaje się pod makijaż.
Nawilżający krem SPF 50 Bright Reveal
Nawilżający krem redukujący przebarwienia z SPF 50 Bright Reveal to kolejny produkt z serii Bright Reveal.
W swojej formule zawiera między innymi:
- Niacynamid w stężeniu 2%, który pomaga redukować widoczność przebarwień i ma działanie łagodzące,
- Zaawansowany system filtrów UV zawierający Mexoryl 400, zapewniając wysoką ochronę przed promieniowaniem UV.
Nawilżający krem redukujący przebarwienia z SPF 50 Bright Reveal nawilża skórę, rozświetla ją, wyrównuje jej kolory i zapewnia bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UV.
Krem wypełniający z SPF 50 z kwasem hialuronowym Revitalift Filler
Krem SPF50 z kwasem hialuronowym Revitalift Filler to krem anti-age stworzony z myślą o redukcji zmarszczek oraz zmniejszeniu ryzyka ich powstawania.
W swojej formule zawiera między innymi trzy rodzaje kwasu hialuronowego:
- Makrocząsteczkowy kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających,
- Mikrocząsteczkowy kwas hialuronowy wspomagający ujędrnienie i przywrócenie skórze objętości,
- Mikrowypełniający kwas hialuronowy, który wspiera skuteczną redukcję zmarszczek.
Krem wypełniający Revitalift Filler to udowodnione działanie:
- Natychmiast po użyciu skóra jest nawilżona, a odpowiedni poziom nawilżenia utrzymuje się przez 48 godzin***
- Po 4 tygodniach skóra staje się bardziej sprężysta z widocznie zredukowanymi zmarszczkami**** w trzech kluczowych obszarach twarzy: kurze łapki – 39%, zmarszczki na czole -35% i bruzda nosowo-wargowa -35%.
*** Test instrumentalny, 23 kobiety
**** Ocena kliniczna, 42 kobiety, 4 tygodnie
Konsystencja kremu zawiera bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną, czyli filtr SPF 50.
Ochrona przeciwsłoneczna twarzy – co jeszcze warto wiedzieć?
Wiemy już, dlaczego ochrona przeciwsłoneczna skóry twarzy przez cały rok odgrywa tak ważną rolę we właściwej pielęgnacji skóry twarzy. O czym jeszcze warto wiedzieć?
- W okresie szczególnie intensywnej aktywności promieni słonecznych warto zastosować dodatkowe środki ochrony przeciwsłonecznej takie jak czapeczka z daszkiem lub kapelusz, które będą rzucać dodatkowy cień na skórę twarzy, okulary przeciwsłoneczne, które dodatkowo ochronią delikatną skórę okolicy oczu. Wiele odzieży na rynku posiada nawet faktor UPF - jest to odzieżowy odpowiednik SPF.
- Warto wiedzieć o tym, że jeśli nie jesteśmy pewni, jaką ilość produktu z SPF 50 powinniśmy użyć, zawsze warto jest użyć go odrobinę za dużo niż za mało (w tym drugim przypadku ochrona przed promieniami UV może być niewystarczająca).
- Krem z filtrem SPF50 zawsze warto zaaplikować na twarz na około 20-30 minut przed ekspozycją na działanie promieni słonecznych, aby krem z filtrem miał wystarczający czas na utworzenie warstwy ochronnej.
* Źródła:
1) B. Poljšak i R. Dahmane pt. "Free radicals and extrinsic skin aging" (2012), "It is estimated that among all the environmental factors, UVR contributes up to 80% and it is the most important environmental factor in the development of skin cancer and skin aging." https://www.hindawi.com/journals/drp/2012/135206/ ;
2) B. Poljsak, Decreasing Oxidative Stress and Retarding the Aging Process, Nova Science, 2010.