Spis treści
- Sucha skóra twarzy – czym się charakteryzuje?
- Sucha skóra twarzy – najczęstsze przyczyny
- Sucha skóra twarzy a bariera hydrolipidowa
- Sucha skóra twarzy a składniki aktywne – na jakie warto postawić w pielęgnacji?
- Sucha skóra twarzy a ochrona przeciwsłoneczna
- Pielęgnacja skóry suchej – o czym należy pamiętać?
- Serum nawilżające – podstawa pielęgnacji suchej skóry twarzy
- Krem nawilżający do twarzy
Sucha skóra twarzy – czym się charakteryzuje?
Choć często bardzo subiektywnie określamy swoją skórę i jej obecny stan, suchą skórę twarzy można poznać po takich objawach, jak między innymi:
- Uczucie napięcia
Czujemy ściągnięcie skóry, szczególnie odczuwalne przy ekspresji twarzy np. przy uśmiechaniu, mówieniu. Często mamy wrażenie, że skóra jest znacznie bardziej „sztywna”.
- Świąd
Sucha skóra często objawia się swędzeniem, które może występować miejscowo lub obejmować cały obszar skóry twarzy.
- Podatność na podrażnienia
Sucha skóra twarzy jest znacznie bardziej narażona na różnego rodzaju podrażnienia. Dzieje się tak, ponieważ jej bariera hydrolipidowa stanowiąca bardzo istotną część bariery ochronnej skóry, nie działa prawidłowo.
- Łuszczenie się skóry
Sucha skóra twarzy może się łuszczyć. Objawia się to pojawianiem się drobnych lub większych suchych płatów, które schodzą pod wpływem potarcia lub podczas wykonywania rutyny pielęgnacyjnej.
- Pieczenie
Napięta i sucha skóra często daje uczucie pieczenia. Może się ono nasilać w kontakcie z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, szczególnie substancjami drażniącymi. Takie zjawisko najczęściej jest odczuwalne na suchej skórze ciała.
- Pękanie
Długotrwale przesuszona skóra może pękać, prowadząc do powstawania drobnych ran, których proces regeneracyjny jest wydłużony.
- Szorstka skóra
Sucha skóra zmienia swoją teksturę. Przestaje być gładka i elastyczna, a staje się wyraźnie bardziej szorstka.
Sucha skóra twarzy – najczęstsze przyczyny
Odwodniona skóra może wystąpić niezależnie od naszego wieku czy płci. Natomiast sucha skóra to stały rodzaj cery. Nie można mieć np. cery tłustej i suchej jednocześnie. Może być za to tłusta i odwodniona. Tak, jeśli posiadamy skórę tłustą lub mieszaną, również może dojść do przesuszeń. Dlatego tak ważne jest odróżnienie stanu suchej skóry od odwodnionej. Ale skąd zatem może się wziąć sucha skóra?
- Wiek
Im jesteśmy starsi, tym w naszym organizmie zaczyna spadać nie tylko poziom wody, ale również niektórych substancji, które odpowiadają za nawilżenie skóry. Należy do nich między innymi kwas hialuronowy, który w dużym stopniu jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry, elastyczność oraz jej jędrność.
- Uwarunkowania genetyczne
Wiele osób borykających się ze skórą suchą odziedziczyło skłonność do przesuszeń lub cerę suchą.
- Działanie promieni UV
Promieniowanie słoneczne, a dokładniej promienie UVA i UVB, mają ogromny wpływ na skórę. Nadmierna i długotrwała ekspozycja skóry na działanie słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia (filtry SPF) sprawia, że dochodzi do przesuszeń i zaburzenia właściwego funkcjonowania bariery hydrolipidowej skóry. Długotrwały stan prowadzi do mocnego przesuszenia skóry.
- Zaburzenia hormonalne
Gospodarka hormonalna i sposób, w jaki funkcjonuje, w dużym stopniu ma wpływ na stan naszej skóry. Dlatego również w momencie, gdy w organizmie dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych na przykład w czasie ciąży, skóra często staje się sucha i to na dość długi okres czasu.
- Choroby
Sucha skóra występuje często jako objaw niektórych chorób, zarówno chorób skóry (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczycowe zapalenie skóry, trądzik), jak i tych ogólnoustrojowych (np. cukrzyca, choroby tarczycy).
- Długotrwały i przewlekły stres
Nie każdy wie, że również silny stres może sprawić, że nasza skóra będzie sucha. W jaki sposób? Podczas doświadczania stresu nasz organizm produkuje kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu. Wpływa on na zmniejszenie produkcji kolagenu oraz zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego, co prowadzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, w efekcie czego skóra staje się sucha.
Co jeszcze może wpłynąć na stan naszej skóry i sprawić, że stanie się ona bardziej sucha i będzie szybciej się odwadniała? Do innych czynników należą między innymi częste i zbyt gorące kąpiele, wahania temperatur powietrza (na przykład przechodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń do tych pozbawionych klimatyzacji), zażywanie niektórych leków, nieprawidłowo zbilansowana dieta, brak odpowiedniej ilości spożywanej wody, kontakt z substancjami drażniącymi.
Sucha skóra twarzy a bariera hydrolipidowa
Coraz częściej słyszymy o barierze hydrolipidowej skóry. Czym ona właściwie jest i co ma wspólnego z suchą skórą twarzy?
Bariera hydrolipidowa to element naszej skóry, który odpowiada między innymi za jej elastyczność, poziom nawilżenia, ale również właściwe funkcje ochronne. To zewnętrzna warstwa ochronna skóry, która składa się z takich składników, jak lipidy (inaczej tłuszcze, w tym ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol), woda (odpowiada za poziom nawilżenia skóry), białka (w tym białka, które odpowiadają na utrzymanie prawidłowej struktury skóry), substancje nawilżające (m.in. aminokwasy, mocznik), sebum (wydzielina, która powstaje w gruczołach łojowych).
Jakie zadania spełnia bariera hydrolipidowa?
- Chroni skórę przed nadmierną utratą wody.
- Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed podrażnieniami, urazami mechanicznymi.
- Odpowiada za transport składników aktywnych i substancji odżywczych w głębsze warstwy skóry.
- Wspomaga właściwe procesy regeneracyjne skóry.
- Utrzymuje właściwe pH skóry, jednocześnie chroniąc ją przed drobnoustrojami.
To właśnie bariera hydrolipidowa w dużym stopniu odpowiada za właściwe nawilżenie każdego rodzaju skóry. W momencie, gdy z jakichś powodów dochodzi do jej zaburzeń, skóra często staje się sucha, szorstka, mniej elastyczna i bardziej podatna na podrażnienia i zmiany struktury.
Sucha skóra twarzy a składniki aktywne – na jakie warto postawić w pielęgnacji?
W jaki sposób możemy odpowiednio zadbać o suchą skórę twarzy? Jej podstawową potrzebą z pewnością będzie właściwe nawilżenie oraz wybór takich składników aktywnych, które będą zapobiegać lub zmniejszać ryzyko przesuszenia skóry. Jakie to są składniki?
Kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid) to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Po 25. roku życia jego poziom zaczyna jednak regularnie spadać, więc warto dostarczać go skórze zewnątrz w produktach pielęgnacyjnych. Kwas hialuronowy bardzo często występuje w kosmetykach skierowanych do skóry suchej, bardzo suchej i wrażliwej. Dlaczego? Ma właściwości głęboko nawilżające oraz zdolność do ochrony skóry przed nadmierną utratą wody.
- CERAMIDY
Ceramidy wchodzą w skład cementu międzykomórkowego i to wiele mówi o ich zadaniu. Tworzą swojego rodzaju spoiwo międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. To tłuszcze (lipidy), które naturalnie występują w naszej skórze, w tym w barierze hydrolipidowej naskórka. Posiadają zdolność do zatrzymywania wody w naskórku, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i jędrna.
- GLICERYNA
Gliceryna dzięki swojej zdolności przenikania przez warstwę rogową naskórka jest substancją głęboko nawilżającą oraz ułatwiającą transport składników aktywnych i odżywczych w głąb naskórka.
- WITAMINA C
Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych stosowanych w produktach do pielęgnacji skóry twarzy. Dlaczego? Jest witaminą, która ma silne działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe dzięki temu, że jest antyoksydantem, czyli ma zdolność zwalczania tak zwanych wolnych rodników, które mogą prowadzić to stresu oksydacyjnego, który uszkadza skórę i prowadzi również do jej przesuszania. Dodatkowo ma zdolność redukcji przebarwień i łagodzenia stanów zapalnych skóry. Dzięki tym właściwościom również dba o prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, a tym samym o właściwy poziom jej nawilżenia.
- NIACYNAMID
Niacynamid to pochodna witaminy B3, która również jest silnym antyoksydantem. Dodatkowo wspiera redukcję wszelkiego rodzaju przebarwień, w tym przebarwień posłonecznych, przebarwień potrądzikowych, związanych z wiekiem, przebarwień występujących po ciąży czy przebarwień cieplnych. Wzmacnia działanie bariery hydrolipidowej również dzięki swoim właściwościom nawilżającym.
Sucha skóra twarzy a ochrona przeciwsłoneczna
Skóra twarzy jest najbardziej wyeksponowaną na działanie promieni słonecznych częścią naszej skóry. Niezależnie od panującej na zewnątrz aury, niezależnie od tego, czy mamy piękny, słoneczny, letni dzień czy może pochmurny jesienny poranek, do powierzchni ziemi docierają promienie słoneczne. Większość rodzajów promieniowania składających się na promienie słoneczne to promienie UV, w szczególności UVA i UVB. Mogą mieć one szkodliwy wpływ na naszą skórę. Jaki?
- Przyśpieszenie procesów starzenia
Intensywna ekspozycja skóry na działanie promieni UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do degradacji kolagenu. Dochodzi również do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, przez co ta zaczyna tracić swoją jędrność. W efekcie skóra staje się sucha i szorstka, bardziej podatna na uszkodzenia.
- Oparzenia słoneczne
Jednym ze skutków ekspozycji na promienie UV bez właściwej ochrony skóry są oparzenia słoneczne, którym może towarzyszyć pieczenie, rumień, a nawet bolesne bąble i pęcherze, które będą wymagać interwencji medycznej.
Większość rodzajów przebarwień na skórze twarzy, niezależnie od ich podłoża (np. zmian hormonalnych) powstaje pod wpływem promieni UV, w szczególności UVA.
- Zmiana struktury skóry
Pod wpływem długotrwałego kontaktu skóry twarzy z promieniowaniem słonecznym, skóra staje się przesuszona, pogrubiona, szorstka, a nawet zrogowaciała.
Do innych skutków braku ochrony przeciwsłonecznej skóry twarzy mogą należeć również reakcje alergiczne (w przypadku uwrażliwionej skóry) czy nowotwory skóry.
Dlatego właśnie jednym z podstawowych elementów pielęgnacji skóry suchej jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna skóry twarzy. W dużej mierze polega ona na codziennym stosowaniu kremu SPF50 lub SPF50+, czyli kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim stopniu ochrony.
Jakie kremy SPF50 polecamy?
Krem SPF50+ z witaminą C Revitalift Clinical to niewidoczny i lekki UV fluid, który w swojej formule oprócz filtra przeciwsłonecznego SPF50+ zawiera również Witaminę C, a dokładniej pochodną witaminy C.
Dzięki temu wyjątkowemu połączeniu UV fluid z witaminą C* Revitalift Clinical nie tylko chroni skórę twarzy przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, ale również zmniejsza widoczność przebarwień i wspiera redukcję zmarszczek.
Jak działa?
WIDOCZNE REZULTATY:
- W ciągu pierwszego miesiąca 93% kobiet przyznaje, że przebarwienia są mniej widoczne, a 92% potwierdza, że drobne zmarszczki są zredukowane**.
- Wysoka ochrona skóry twarzy przed promieniowaniem UVA i UVB – ochrona przed fotostarzeniem.
*Pochodna witaminy C.
**Samoocena 105 kobiet po 4 tygodniach.
Krem SPF50+ z niacynamidem Bright Reveal to niewidoczny UV fluid, którego formuła została wzbogacona o niacynamid oraz kwas LHA, czyli delikatny składnik złuszczający. Dzięki temu nie tylko chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, ale intensywnie wspomaga redukcję różnego rodzaju przebarwień.
Jak działa UV fluid SPF50+ Bright Reveal?
Potwierdzona klinicznie skuteczność:
- Natychmiast po użyciu: Skóra jest odczuwalnie nawilżona i wygląda na bardziej rozświetloną.
- Po 1 miesiącu stosowania: Przebarwienia są widocznie zredukowane. Koloryt skóry jest bardziej wyrównany, a skóra wygląda młodziej.
- Po 12 tygodniach: -53% przebarwień, -38% drobnych linii oraz +43% rozświetlenia*.
*Test kliniczny, 12 tygodni, 76 osób.
Nawilżający krem do twarzy SPF50 Revitalift Filler to intensywnie wypełniający krem anti-age na dzień, który w swojej formule zawiera aż trzy rodzaje kwasu hialuronowego:
- Makrocząsteczkowy kwas hialuronowy, który natychmiast nawilża skórę.
- Mikrocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wspomaga ujędrnienie i przywrócenie skórze objętości.
- Mikrowypełniający kwas hialuronowy, którego cząsteczka jest 50 razy mniejsza od makrocząsteczkowego kwasu hialuronowego, dzięki czemu wspiera skuteczną redukcję zmarszczek i intensywne nawilżenie, wnikając w głębsze warstwy naskórka.
Pielęgnacja skóry suchej – o czym należy pamiętać?
Pielęgnacja skóry suchej to przede wszystkim nawilżenie. Naszym zadaniem jest dobór produktów pielęgnacyjnych bogatych w nawilżające składniki aktywne, ale również takie składniki aktywne, które będą wspierać właściwe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, działać antyoksydacyjnie.
Z czego więc powinna składać się rutyna pielęgnacyjna dla suchej skóry?
● Dokładne oczyszczenie skóry twarzy
W tym kroku powinniśmy wybrać żele do mycia twarzy, płyny micelarne lub inne sprawdzone kosmetyki oczyszczające dedykowane skórze suchej, bardzo suchej lub skórze wrażliwej. Delikatne, ale skuteczne oczyszczenie twarzy to niezwykle istotny krok w każdej pielęgnacji!
● Serum nawilżające
Serum jest wyjątkowym produktem, który w swojej formule posiada największą koncentrację składników aktywnych. Warto więc zaopatrzyć się w nawilżające serum do twarzy.
● Krem nawilżający
Krem nawilżający to produkt, który powinien znaleźć się w rutynie pielęgnacyjnej każdego rodzaju skóry, nie tylko skóry suchej, albowiem każda skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, między innymi po to, by jej bariera hydrolipidowa nie została naruszona i mogła spełniać swoje zadania. Jeśli preferujesz minimalistyczną pielęgnację to zamiast kremu nawilżającego możesz użyć kremu SPF, który z założenia też ma właściwości nawilżające.
● Krem z ochroną SPF
Bardzo ważny krok w pielęgnacji porannej - dobierz do potrzeb swojej skóry odpowiedni krem i ciesz się nawilżoną skórą.
Do trendów pielęgnacyjnych, w których odpowiednie nawilżanie twarzy stanowią bardzo istotny element należą również skin cycling, skin streaming czy dwuetapowe oczyszczanie twarzy.
Właściwa pielęgnacja suchej skóry twarzy to nie tylko odpowiedni dobór produktów. O czym jeszcze warto pamiętać?
● Unikaj intensywnego pocierania skóry twarzy ręcznikiem lub wacikami, by dodatkowo nie podrażniać suchej skóry, która jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia.
● Unikaj długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.
● Unikaj zbyt częstych i długich kąpieli w gorącej wodzie.
● Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach intensywnego działania słońca.
● Pamiętaj o dziennym spożyciu zalecanej ilości wody.
Serum nawilżające – podstawa pielęgnacji suchej skóry twarzy
Serum do twarzy to jeden z ulubionych produktów kosmetycznych wielu miłośników świadomej pielęgnacji skóry twarzy. I nic w tym dziwnego! Przyjemna konsystencja i formuła zawierająca największą koncentrację składników aktywnych to coś, co zdecydowanie wnosi codzienną pielęgnację skóry na wyższy poziom.
Jakie serum wybrać do pielęgnacji suchej skóry twarzy?
Serum do twarzy z kwasem hialuronowym Revitalift Filler to wyjątkowe nawilżające serum wygładzające, które w swojej formule zawiera 1,5% czystego kwasu hialuronowego.
Serum nawilżające Revitalift Filler zawiera trzy rodzaje kwasu hialuronowego: makrocząsteczkowy kwas hialuronowy, który tworzy na powierzchni skóry barierę zapobiegającą nadmiernej utracie wody, mikrocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wnika w głębsze warstwy skóry oraz mikrowypełniający kwas hialuronowy, który ma zdolność głębszego wnikania w naskórek, dzięki czemu wspomaga redukcję drobnych linii i zmarszczek.
Jak działa?
- Natychmiast: skóra jest intensywnie nawilżona i bardziej jędrna.
- Stopniowa redukcja zmarszczek: po 2 tygodniach: -14%**; po 4 tygodniach: -31%**.
- Po 6 tygodniach: -47%**.
*Badanie kliniczne, 75 kobiet.
**Ocena kliniczna, 53 kobiety.
Doskonałym uzupełnieniem serum nawilżającego do twarzy będzie serum, które zadba o delikatną skórę w okolicach oczu. Nawilżające serum pod oczy Revitalift Filler to serum pod oczy z kompleksem 2,5% czystego kwasu hialuronowego i kofeiny. Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie i redukcję zmarszczek wokół oczu, a kofeina pomaga zredukować cienie pod oczami poprzez pobudzenie właściwego krążenia. Dodatkowo w formule znajdziemy niacynamid i witaminę Cg, które są silnymi antyoksydantami, pomagającymi rozświetlić skórę pod oczami, zapewniając jej świeży wygląd. Serum nawilżające Revitalift Filler posiada przyjemny, metalowy aplikator, który dodatkowo podczas aplikacji serum chłodzi okolice oczu, wspomagając redukcję opuchlizny, a tym samym pozbycie się worków pod oczami.
Jak działa?
- Natychmiast: Skóra wokół oczu jest widocznie nawilżona, a oczy wyglądają na bardziej wypoczęte.
- Po 2 tygodniach: Zmarszczki pod oczami są wygładzone. Cienie pod oczami są widocznie zmniejszone.
- Po 6 tygodniach: zmarszczki wokół oczu są zredukowane (-21%)*. 92% kobiet poleciłoby ten produkt**.
*Ocena kliniczna, 81 kobiet po 6 tygodniach.
**Test samooceny, 81 kobiet, 6 tygodni.
Krem nawilżający do twarzy
Nawilżający krem do twarzy Revitalift Filler Water Cream w swojej formule zawiera między innymi:
- Kwas hialuronowy.
- 3 rodzaje ceramidów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej naskórka oraz działających nawilżająco.
- Niacynamid.
- Glicerynę, która wspiera długotrwałe nawilżenie skóry twarzy.
Jego przyjemna i lekka formuła została zamknięta w innowacyjnym słoiczku stworzonym w technologii airless, dzięki czemu nie dopuszcza do produktu powietrza, zapewniając higieniczne dozowanie i świeżość formuły. Żeby wydobyć krem wystarczy nacisnąć na wieczko, a opakowanie dozuje idealną porcję na jedną aplikację.
Jak działa krem nawilżający Revitalift Filler Water Cream?
Widoczne rezultaty potwierdzone klinicznie:
- Natychmiast: skóra jest intensywnie nawilżona (+52%*) i wygląda na wygładzoną.
- Po 2 tygodniach: skóra jest 3x** bardziej wypełniona nawilżeniem, zmarszczki są zmniejszone u 100%** badanych kobiet.
*Test instrumentalny, 24 kobiety.
**Ocena kliniczna, 85 kobiet, 2 tygodnie.
Za artykuł odpowiada L’Oréal Polska Sp. z o.o.
Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz
mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny