Spis treści
- Co to jest dekoloryzacja?
- Dekoloryzacja a rozjaśnianie – czym się różnią?
- Dekoloryzacja – jak przygotować włosy do zabiegu?
- Dekoloryzacja w domu – czy to możliwe?
- Dekoloryzacja – jak ściągnąć kolor z włosów w domu?
- Czy dekoloryzacja niszczy włosy?
- Jak pielęgnować włosy po dekoloryzacji?
- Dekoloryzacja włosów – podsumowanie
Co to jest dekoloryzacja?
Jak wskazuje na to już sama nazwa, dekoloryzacja włosów to proces usunięcia z włosów syntetycznych barwników, co nazywane jest też potocznie ściąganiem koloru z włosów. Najczęściej ten zabieg wykonuje się wówczas, gdy wcześniejsza koloryzacja okazała się nieudana lub też w przypadku, kiedy nasze pasma są przefarbowane na ciemny kolor, a marzy nam się powrót do naturalnego odcienia bądź zostanie blondynką.
Przeprowadzenie koloryzacji jest konieczne, jeśli chcemy rozjaśnić włosy od 4 do nawet 8 tonów. Jeśli przykładowo do tej pory farbowałyśmy się na czarno, nie uda nam się przy pomocy standardowej koloryzacji przejść do rudości czy blondu. Konieczne jest najpierw odwrócenie skutków wcześniejszego farbowania. Dekoloryzację wykonuje się najczęściej przy pomocy typowego dekoloryzatora lub rozjaśniacza. Ważny jest tutaj dobór właściwych produktów i zastosowanie odpowiednich proporcji, aby osiągnąć oczekiwany efekt i jednocześnie nie wpłynąć na strukturę włosa.
Warto przy tym pamiętać, że jeśli mamy obecnie bardzo ciemne włosy, a chcemy przejść do jasnego blondu, zabieg prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć. Wykonanie go tylko raz może się okazać niewystarczające przy tak diametralnych zmianach. Należy uzbroić się w cierpliwość szczególnie, gdy do tej pory włosy przez długi czas były farbowane na czarno, a aktualnie marzą nam się bardzo jasne. Dekoloryzacja czarnych włosów jest zazwyczaj najbardziej wymagająca i trzeba ją przeprowadzać stopniowo, aby ingerencja w strukturę włosa była jak najmniejsza.
Dekoloryzacja a rozjaśnianie – czym się różnią?
Zanim bardziej szczegółowo przedstawimy, jak powinna wyglądać dekoloryzacja włosów, pozostaje do wyjaśnienia jeszcze jedna kwestia. Skoro do tego zadania można użyć zarówno dekoloryzatora, jak i rozjaśniacza, to co w takim razie je różni?
Rozjaśniacz działa nie tylko na syntetyczne, lecz także na naturalne pigmenty we włosach. Stosuje się go zatem również wówczas, kiedy pasma nie były wcześniej farbowane, ale konieczne jest ich rozjaśnienie. Z kolei dekoloryzator utlenia, a w efekcie ściąga jedynie syntetyczne barwniki pochodzące z wcześniej zastosowanych farb. To dobry sposób, by powrócić do wyjściowego koloru włosów, np. jeśli z brunetki chcemy zostać ponownie szatynką. Oczywiście nierzadko jest to proces długotrwały, ale tak naprawdę stanowi jedyną możliwość na odzyskanie naturalnego koloru włosów, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz czekać latami, aż kosmyki urosną na tyle, by dało się ściąć ich farbowaną część.
Dekoloryzacja – jak przygotować włosy do zabiegu?
Jak już zdążyliśmy tutaj wspomnieć, dekoloryzacja może być dość długotrwałym i żmudnym procesem, w trakcie którego ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość i nieoczekiwanie wyjściowego efektu już po pierwszym razie. Żeby móc jak najlepiej przygotować się do tego zabiegu, możesz wcześniej skonsultować się ze znajomym fryzjerem, który udzieli Ci przydatnych wskazówek. Przede wszystkim jednak należy wcześniej zadbać o włosy.
Niektóre zabiegi związane z ingerowaniem w kolor włosów mogą mieć wpływ na ich kondycję. Ponadto, im zdrowsze i silniejsze włosy, tym większa szansa na powodzenie dekoloryzacji. Dlatego już na kilka tygodni przed zabiegiem dobrze będzie wdrożyć nieco intensywniejszą pielęgnację.Przydatne będą szczególnie odżywki i maski z dużą zawartością protein, co pozytywnie wpływa na regenerację włosów i ich wzmocnienie. Emolienty z kolei pokryją kosmyki ochronną warstwą, co zabezpieczy je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Pamiętaj, aby na co dzień używać szamponów o lżejszych formułach. Szampon silniej oczyszczający traktuj jako dodatek co 2-3 mycia. Jednak przygotowując się do dekoloryzacji, możesz sięgać po niego częściej – pomoże on nieco szybciej wypłukać obecny kolor i przygotuje włosy do rozjaśniania.
Dekoloryzacja w domu – czy to możliwe?
Dekoloryzacja włosów – jak zrobić ją w taki sposób, by uzyskać najlepszy rezultat? Jednym ze sposobów jest po prostu umówienie się na wizytę w renomowanym salonie fryzjerskim. Wiąże się to jednak ze znacznie większymi kosztami.
Tymczasem dekoloryzacja w domowym zaciszu jest możliwa. Dobrze będzie wcześniej dowiedzieć się z zaufanych źródeł, jak zejść z czarnego koloru włosów do naturalnego bądź też z brunetki stać się blondynką, niemniej jest to wykonalne. Kluczem jest tutaj zastosowanie produktów wysokiej jakości i postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli w dodatku posiadasz już doświadczenie w farbowaniu włosów, będzie zdecydowanie łatwiej także wówczas, gdy zechcesz zaaplikować rozjaśniacz lub dekoloryzator.
Dowiedz się więcej o składnikach pielęgnujących w farbach do włosów.
Dekoloryzacja – jak ściągnąć kolor z włosów w domu?
Żeby odpowiednio przygotować się do zabiegu dekoloryzacji, warto odpowiednio wcześniej zgromadzić wszelkie akcesoria, w tym miseczkę do rozrobienia mieszanki, pędzelek do nakładania, grzebień do dzielenia włosów na pasma oraz spinki, które pomogą Ci upiąć część kosmyków. Dobrze będzie też wyposażyć się w tłusty krem do zabezpieczenia skóry technologią bonding complex, która ochrania wiązania wewnątrz włókien włosów. Dodatkowo pamiętaj, by na czas zabiegu mieć na sobie stare ubrania, których w razie czego nie będzie Ci szkoda pobrudzić. Także samo „stanowisko pracy”, gdzie będziesz ściągać kolor z włosów, należy zabezpieczyć np. ręcznikami.
Skuteczną dekoloryzację możesz wykonać przy pomocy Rozjaśniacza do włosów Ultra Platinium Bleach od L’Oréal Paris. Umożliwia on rozjaśnienie włosów nawet o 9 tonów, a wykorzystanie technologii bonding complex pozwala na ochronę pasm w trakcie zabiegu. Polega ona na wzmacnianiu naturalnych wiązań znajdujących się we wnętrzu włókien włosów, co przekłada się na ich kondycję.
W opakowaniu znajdziesz puder rozjaśniający, krem rozjaśniający oraz krem utleniający. Nie zabrakło także odżywki wzmacniającej, którą należy nałożyć już po spłukaniu rozjaśniacza. Intensywnie odżywia włosy i redukuje ich łamliwość, dzięki czemu są nawet o 5 razy mocniejsze. Dodatkowo w jej formule znalazły się fioletowe barwniki, co pozwala na pozbycie się ewentualnych żółtych refleksów.
To, o czym nie należy zapominać, to całkowite przestrzeganie instrukcji użycia, która również została dołączona do opakowania. Dzięki niej łatwiej będzie Ci przygotować mieszankę we właściwych proporcjach, w zależności od tego, jak duży stopień rozjaśnienia chcesz osiągnąć. Jej ilość dostosuj do długości swoich włosów. Rozjaśniacz trzeba nakładać krok po kroku i w stosunkowo szybkim czasie, aby efekt był jednolity – podziel włosy na sekcje, dzięki czemu zyskasz pewność, że każde pasmo zostało pokryte.
Po upłynięciu wskazanego czasu całość spłucz. Nie sugeruj się tym, jak wyglądają włosy jeszcze przed zmyciem rozjaśniacza – mogą wydawać się one ciemniejsze przez to, że są wilgotne od kosmetyku. Ponadto zdecydowanie lepiej będzie powtórzyć za jakiś czas cały zabieg, aniżeli przekraczać czas aplikacji.
Czy dekoloryzacja niszczy włosy?
Trudno tak naprawdę powiedzieć, że istnieje taki produkt, jak w pełni bezpieczny dekoloryzator do włosów. Jak już wspominaliśmy wcześniej, każdy zabieg dotyczący koloryzacji nie pozostaje bez wpływu na kondycję pasm – aby formuła wybranego preparatu mogła dobrze zadziałać, musi ona rozchylić łuski włosa i wniknąć do jego wnętrza. Może to zatem skutkować pogorszeniem się ich stanu.
Warto jednak podkreślić, że można uniknąć takiego efektu ubocznego. Po pierwsze: należy trzymać się instrukcji użycia, po drugie: trzeba rozważnie wybierać produkty. Z powodzeniem możesz wykorzystać taki, który nie będzie niszczyć włosów. Doskonałym tego przykładem jest właśnie rozjaśniacz do włosów Ultra Platinium Bleach z tewnia nie tylko trwały i szlachetny kolor – za sprawą odżywki wzmacniającej zmniejsza łamliwość włosów nawet do 80%.
Jak pielęgnować włosy po dekoloryzacji?
Jeśli udało Ci się ściągnąć kolor z włosów, jednak uważasz, że po tym zabiegu są nieco bardziej suche i szorstkie, sprawdzona pielęgnacja może tutaj zdziałać cuda. Będzie ona również przydatna dla przedłużenia trwałości nowego odcienia.
Ponownie kluczowe będzie postawienie na łagodne szampony, które będą skutecznie usuwały zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy, ale jednocześnie nie będą powodowały szybszego wypłukiwania się koloru. Po każdym myciu zaaplikuj odżywkę – humektantową lub proteinową. Raz lub dwa razy w tygodniu warto zafundować włosom jeszcze większe odżywienie i regenerację dzięki odpowiednio dobranej masce do włosów, np. z dodatkiem roślinnych olejków.
Jeśli celem dekoloryzacji włosów było osiągnięcie wymarzonego chłodnego blondu, zdecydowanie w Twojej pielęgnacji powinny znaleźć się też specjalne kosmetyki umożliwiające neutralizację ciepłych tonów. Są to zazwyczaj fioletowe szampony, ale też odżywki i tonery. Usuwają żółte czy pomarańczowe refleksy, co pozwala w szybkim tempie ochłodzić kolor.
Dekoloryzacja włosów – podsumowanie
Jak widać, nawet nieudana koloryzacja nie oznacza, że musimy się pogodzić z niechcianym odcieniem włosów. Nawet chęć diametralnej zmiany koloru z głębokiej czerni na blond jest możliwa do zrealizowania, o ile tylko zastosujemy właściwe produkty i stosujemy się do zaleceń. Dekoloryzacja włosów to niełatwy zabieg, którym zajmuje się wielu wykwalifikowanych fryzjerów, jednak można go przeprowadzić także w domowym zaciszu. Ważne, by zachować ostrożność, a do tego zadbać o kondycję włosów zarówno przed dekoloryzacją, jak i po jej wykonaniu. Tym sposobem możliwe będzie osiągnięcie jak najlepszego rezultatu.