SPIS TREŚCI
Dlaczego tak często sięgamy po farby do włosów?
Jak często można korzystać z farby do włosów?
Dobra farba do włosów – czym powinna się wyróżniać?
Czy farby do włosów mogą być szkodliwe?
Farby do włosów bez amoniaku – czy to lepsze rozwiązanie?
Farby do włosów – trwałe, półtrwałe, tymczasowe
Jak prawidłowo aplikować farbę do włosów?
Dlaczego tak często sięgamy po farby do włosów?
Prawie każda kobieta choć raz w życiu zdecydowała się na zmianę koloru swoich naturalnych włosów, a znaczna część robi to regularnie od wielu lat. Skąd tak naprawdę bierze się tak duża popularność farb do włosów? W przypadku każdej kobiety powody, które skłaniają ją do zmiany fryzury, mogą być zupełnie różne, istnieje jednak kilka dość popularnych przyczyn takiej decyzji.
Najczęstszym powodem koloryzacji jest potrzeba ukrycia siwych włosów. Siwe pasma tak naprawdę mogą pojawić się na naszych włosach zarówno w okresie menopauzy, jak i w stosunkowo młodym wieku, a nie każda kobieta może czuć się z nimi pewnie i komfortowo. Dobra farba do włosów pozwala skutecznie ukryć siwe odrosty i cieszyć się nasyconym kolorem przez długi czas.
Po farby do włosów równie często sięgają nastolatki. W ich przypadku zazwyczaj ma to związek z potrzebą wyrażenia siebie oraz podkreślenia swojej indywidualności. Wśród nastolatek szczególnie dużą popularnością cieszą się farby do włosów zmywalne lub farby do włosów w sprayu, które pozwalają na przetestowanie nowego koloru i powrót do swoich naturalnych włosów po kilku lub nawet jednym myciu.
Kolejny powód, dla którego farbujemy włosy, to potrzeba zmiany. Może ona stanowić efekt sytuacji, które mają miejsce w naszym życiu lub po prostu chęć przetestowania nowego koloru i zmiany swojego dotychczasowego wizerunku. Wiele kobiet obawia się diametralnej zmiany obecnego koloru włosów w obawie o to, że nie będzie on współgrał z ich stylem czy urodą. Marka L'Oréal Paris znalazła skuteczne rozwiązanie tego problemu, jakim jest narzędzie Virtual Try On. Dzięki niemu szybko i wygodnie możesz sprawdzić, w jaki sposób będzie prezentować się Twój nowy kolor włosów. Jak to zrobić? Wybierz produkt, który chcesz „przymierzyć”, kliknij opcję „Twoje wirtualne lustro” i sprawdź, jak prezentuje się on na żywo lub na przesłanym przez Ciebie zdjęciu.
Jak często można korzystać z farby do włosów?
Nawet najlepsza farba do włosów nie pozostanie na nich na zawsze. Wzrost włosów, ich częste mycie, suszenie, a także wystawianie na działanie promieni słonecznych sprawia, że po pewnym czasie farba na naszych włosach nie prezentuje się równie korzystnie jak zaraz po ich pofarbowaniu. Dlatego też jeżeli zdecydujemy się na koloryzację i zmianę wyglądu naszych pasm, musimy powtarzać to w sposób regularny, aby zapobiec pojawianiu się odrostów. Aby zbyt częste farbowanie włosów nie przyniosło jednak naszym włosom szkody, powinniśmy wykonywać je w odpowiednich odstępach czasowych.
To, jak często powinniśmy korzystać z farby do włosów, w dużej mierze zależy od jej rodzaju, a także ogólnej kondycji naszych kosmyków. Jeśli zdecydowałaś się na diametralną zmianę ich koloru, na przykład z brunetki stałaś się blondynką, ciemne odrosty będą odznaczały się stosunkowo szybko. Jeśli jednak wybrałaś delikatne refleksy, pogłębienie naturalnego koloru włosów lub koloryzację w stylu sombre, częsta koloryzacja nie będzie konieczna.
Przyjmuje się, że koloryzacja, która nie nadwyręży naszych włosów, powinna zawierać się w 3- do 8-tygodniowych odstępach, choć wielu fryzjerów deklaruje, aby minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi koloryzacjami wynosił co najmniej 4 tygodnie. Jak już wspomniano, na częstotliwość farbowania duży wpływ ma ich grubość, a także to, czy są dobrze odżywione.
Dobra farba do włosów – czym powinna się wyróżniać?
Wybór dobrej farby do włosów w rzeczywistości może okazać się niełatwym zadaniem. Wpływ na to po części ma bardzo łatwa dostępność, jak i ogromny wybór kosmetyków do koloryzacji, które bez większych przeszkód znajdziemy na półce każdej drogerii. Wybierając farbę do włosów, w dużej mierze kierujemy się pożądanym odcieniem, a także jej trwałością. To istotne elementy, jednak równie ważnym, o którym nie powinno się zapominać, są składniki pielęgnujące zawarte w produkcie.
Dlaczego obecność składników odżywczych i regenerujących jest tak istotna w przypadku farb do włosów? Warto pamiętać, że koloryzacja to proces, który w dość mocny sposób ingeruje w kondycję naszych włosów. Nawet najzdrowsze pasma poddawane zbyt częstemu farbowaniu z czasem mogą stać się przesuszone, znacznie gorzej układać i łamać. Jednakże sięgając po produkt, który zawiera składniki odżywcze, już na etapie koloryzacji zmniejszamy ryzyko wystąpienia uszkodzeń włosa. Przykładem takiego produktu jest farba Age Perfect Wielowymiarowa Koloryzacja Upiększająca. Zawarte w niej Pro-kolagen i Pro-Ceramid skutecznie odbudowują ubytki włosa, dodatkowo chroniąc je i dodając blasku. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę, czy farba do włosów zawiera naturalne oleje i ekstrakty roślinne, które także wykazują się działaniem odżywczym i wzmacniającym.
Czy farby do włosów mogą być szkodliwe?
Czy farba do włosów niszczy włosy? To pytanie z pewnością zadają sobie kobiety, a także i niektórzy mężczyźni, którzy decydują się na zmianę koloru swojej fryzury. Nasza świadomość jako konsumentów z roku na rok staje się coraz większa, dlatego też znacznie więcej uwagi poświęcamy kosmetykom oraz ich składom. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku farb do włosów. Choć gwarantują one nasycony i trwały kolor, wiele z nich może zawierać substancje, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Dobra wiadomość jest taka, że przemysł kosmetyczny regularnie stara się eliminować składniki farb do włosów, które mogą drażnić skórę głowy bądź stanowić przyczynę silnych alergii. Substancjami, jakich powinniśmy unikać w przypadku farb do włosów, są:
-
nadtlenek amoniaku;
-
nadtlenek wodoru;
-
fenylendiamina;
-
octan ołowiu;
-
nikiel;
-
SLS-y;
-
silikony;
-
formaldehyd.
Wymienione substancje mogą wywoływać podrażnienia skóry, silne alergie, a także stanowić przyczynę zaburzeń hormonalnych czy też zwiększać ryzyko nowotworów. Swego czasu szkodliwe substancje jak chociażby amoniak stanowiły podstawę w przypadku większości trwałych farb do włosów, natomiast obecnie są one zastępowanie przez substancje, które również przedłużają trwałość koloru, a przy tym nie wykazują się szkodliwym działaniem. W przypadku osób, które szukają kosmetyku koloryzującego włosy o łagodniejszym działaniu, dobrym wyborem będą kremy koloryzujące pozbawione amoniaku, na przykład Casting Creme Gloss Krem Koloryzujący, który zapewnia nawet 100% pokrycia siwych włosów, a efekt utrzymuje się nawet do 28 myć.
Farby do włosów bez amoniaku – czy to lepsze rozwiązanie?
Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem na uzyskanie trwałego koloru na włosach były farby z amoniakiem. Niestety korzystanie z nich było nie tylko nieprzyjemne (farby do włosów z amoniakiem wydzielają bardzo nieprzyjemny i drażniący drogi oddechowe zapach), ale również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlaczego? Amoniak to substancja o agresywnym działaniu, która w farbach do włosów pełni funkcję nośnika pigmentu, dzięki czemu może on dotrzeć do głębokich warstw włosa, rozchylając jego łuski. Niestety równocześnie może on prowadzić do trwałego uszkodzenia struktury włosa, a także stanowić źródło podrażnień i silnych alergii skóry głowy.
Obecnie coraz więcej osób chętniej sięga po farby do włosów bez amoniaku, a substancją, która go zastępuje, najczęściej jest monoetyloamina. W przeciwieństwie do amoniaku nie posiada zapachu i nie wywołuje podrażnień skóry. Warto jednak pamiętać, aby przed zastosowaniem nowej farby do włosów wykonać na skórze test uczuleniowy.
Rodzaje farb do włosów
Wybór kosmetyku do koloryzacji może okazać się problematyczny nie tylko ze względu na szeroki wybór kolorów farb do włosów i skład, ale również sposób aplikacji oraz trwałość samego produktu. Na szczęście aktualnie wybór takiego kosmetyku staje się znacznie prostszy, głównie ze względu na możliwości, jakie oferują nam producenci farb do włosów. Obecnie dostępne kosmetyki do koloryzacji charakteryzują się nie tylko przyjemnym zapachem, lepszym składem czy działaniem odżywczym, ale również wygodnym sposobem aplikacji, dzięki czemu nawet niedoświadczone osoby będą mogły bez większych przeszkód samodzielnie pofarbować swoje włosy.
Farby do włosów – trwałe, półtrwałe, tymczasowe
Pod względem trwałości farby do włosów możemy podzielić na trwałe, półtrwałe i tymczasowe (zmywalne farby do włosów). Oto czym się charakteryzują:
-
farby trwałe – stanowią najpopularniejszy sposób koloryzacji. Zapewniają intensywny kolor i nie wypłukują się pod wpływem działania wody i szamponu. Oprócz tego gwarantują praktycznie 100% pokrycie siwych włosów. W korzystaniu z nich należy pozostać bardzo ostrożnym, gdyż niewłaściwe proporcje poszczególnych składników lub pozostawienie ich zbyt długo na włosach mogą prowadzić do ich uszkodzenia;
-
farby półtrwałe – ich działanie opiera się na pigmentach, które w przeciwieństwie do farb trwałych nie wnikają do wnętrza włosa, a osadzają się na jego powierzchni. Z tego względu zmywają się szybciej niż farby trwałe. Nasycony kolor utrzymuje się na włosach do około 24 myć. Charakteryzują się one bardzo łagodnym działaniem, dlatego dobrze sprawdzą się w przypadku osób z wrażliwą skórą głowy;
-
farby tymczasowe (farby do włosów w sprayu) – to idealny wybór dla osób, które chcą poeksperymentować z kolorem lub chcą zmienić barwę swoich włosów tylko na krótki czas. Niektóre z produktów spłukują się już po pierwszym myciu, inne utrzymują się na włosach przez kilka myć. Zwykle mają one postać pianki, sprayu bądź maski do włosów, jak w przypadku Farby zmywalnej Colorista Washout od L’Oréal Paris. Kolor znika stopniowo do 2 tygodni, dzięki czemu możesz zmieniać odcień swoich włosów tak często, jak zechcesz! Produkt nie zawiera amoniaku ani oksydantów, przez co nie wymaga mieszania składników i dodatkowo nie podrażnia skóry głowy.
Jak prawidłowo aplikować farbę do włosów?
Aby prawidłowo nałożyć farbę do włosów, nie wystarczy jedynie wyjąć z opakowania poszczególne produkty, zmieszać je ze sobą i nałożyć na włosy. To fakt, że domowa koloryzacja jest często tańsza, wygodniejsza i szybsza niż wizyta w salonie fryzjerskim, jednak w jej przypadku bardzo łatwo o błędy, które mogą skutkować niezadowoleniem z uzyskanego koloru lub uszkodzeniem swoich włosów.
Decydując się na domową koloryzację włosów, warto zarezerwować sobie co najmniej godzinę wolnego czasu, a wszystkie niezbędne do tego celu przedmioty i akcesoria przygotować przed połączeniem zawartych w opakowaniu składników. Oczywiście, zanim nałożymy farbę na włosy, należy odpowiednio wcześnie przeprowadzić próbę uczuleniową, która wyeliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem koloryzacji zawsze dokładnie przeczytać dołączoną do produktu instrukcję. Znajdziemy w niej informację w jakich proporcjach łączyć poszczególne składniki, a także czy kosmetyk ma być nakładany na suche czy też mokre włosy. Jest to szczególnie ważne w przypadku farb do włosów w sprayu. Niektóre z nich, jak Magic Retouch retuszer odrostów w sprayu, aplikujemy na suche i wystylizowane włosy, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia, zanim dotkniemy włosów.
Przed rozpoczęciem koloryzacji przygotuj:
-
ręcznik;
-
jednorazowe rękawiczki (często dołączone do farby);
-
miseczkę do rozmieszania farby;
-
pędzelek do nakładania farby;
-
tłusty krem, który zabezpieczy skórę przed farbą.
W trakcie koloryzacji bardzo często zdarza się, że farba do włosów wyjedzie poza obszar głowy i pozostanie na skórze. Czym zmyć farbę do włosów ze skóry? W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się wspomniany już tłusty krem do pielęgnacji. Jego konsystencja dobrze zabezpieczy skórę, dlatego po zakończeniu koloryzacji jego nadmiar wystarczy usunąć wacikiem kosmetycznym. Jeśli jednak farba do włosów odpryśnie i pojawi się na innych częściach ciała, np. na dłoniach czy dekolcie, w tym celu dobrze sprawdzi się ciepła woda z mydłem.
Przed koloryzacją dobrze jest rozczesać włosy. Dzięki temu pozbędziemy się splątanych pasm czy ewentualnych zabrudzeń lub produktów do stylizacji, które mogą utrudnić proces farbowania. Po wymieszaniu wszystkim składników mieszankę nakładamy odpowiednim pędzelkiem, rozpoczynając od nasady włosów. Jeśli posiadamy wyraźne odrosty, farbę w pierwszej kolejności aplikujemy na nie, odczekujemy około 20 minut (lub tyle, ile podaje instrukcja) i po tym czasie resztę mieszanki aplikujemy na całą długość włosów. Po upływie określonego czasu spłukujemy włosy letnią wodą (należy pamiętać, aby nie używać wtedy szamponu, ponieważ może on zbyt szybko wypłukać pigment i sprawić, że włosy będą nierównomiernie pokryte kolorem).
Warto również zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów farbowanych. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w szampon i odżywkę do włosów farbowanych (najlepiej z tej samej gamy), które w odpowiedni sposób będą pielęgnować włosy, a także wpływać na trwałość koloru. Bardzo ważna jest również regeneracja włosów poddawanych koloryzacji, dlatego w tym celu świetnie sprawdzi się maska o silnie odżywczym i regenerującym działaniu. Dla uzyskania najlepszych efektów dobrze jest nakładać ją raz w tygodniu na około 30 minut.