Spis treści
- Serum do twarzy – co to za kosmetyk?
- Dlaczego warto stosować serum do twarzy?
- Jak stosować serum do twarzy?
- Jakie serum do twarzy wybrać?
- Serum nawilżające do twarzy
- Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy
- Serum rozświetlające do twarzy
- Jakie serum na przebarwienia i niedoskonałości?
- Jakie serum na noc?
- Serum do twarzy – podsumowanie
Serum do twarzy – co to za kosmetyk?
Na samym początku warto sobie wyjaśnić, co to jest serum do twarzy. Choć ta nazwa z pewnością nikomu nie jest już obca, prawdopodobnie część osób nie do końca zdaje sobie sprawę, co się pod nią kryje. Mimo że bardzo często serum posiada dość lejącą konsystencję w postaci rzadkiego żelu czy olejku, w rzeczywistości jego formuła jest niezwykle skoncentrowana. W serum zazwyczaj występuje zdecydowanie większe stężenie składników aktywnych niż chociażby w kremie do twarzy.
Tym sposobem działanie serum jest często silniejsze - oczywiście nie jest to regułą, ponieważ wszystko zależy od receptury, ale często przyjmuje się takie założenie. W recepturach serum są stosowane również takie dodatki, aby składniki aktywne mogły skuteczniej wnikać w głębsze warstwy skóry, by przykładowo lepiej ją nawilżyć, odżywić lub zregenerować. Poza serami o konsystencji żelu oraz olejku możemy spotkać też takie w formie emulsji lub o bardziej wodnej formule. Każdy z nich jednak najczęściej charakteryzuje się szybkim wchłanianiem, a regularne stosowanie może przynieść niesamowite efekty.
Dlaczego warto stosować serum do twarzy?
Mimo że serum zazwyczaj nie jest uważane jako obowiązkowy punkt w pielęgnacji twarzy, zdecydowanie warto je do niej włączyć. Stanowi doskonałe uzupełnienie podstawowych zabiegów (a więc oczyszczania, tonizacji, nawilżania, i ochrony przeciwsłonecznej). W wielu przypadkach to właśnie serum do twarzy jest stosowane, aby szybko zminimalizować wybrane problemy skórne lub w sytuacji, kiedy zależy nam na osiągnięciu jakiegoś konkretnego efektu. Przykładowo w zależności od tego, jakie serum do cery trądzikowej wybierzemy, możliwe będzie mniej lub bardziej znaczące zredukowanie niedoskonałości.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że serum nie zastępuje nam kremu do twarzy – te dwa kosmetyki powinny się wzajemnie uzupełniać. Jak już wspominaliśmy, formuła serum jest zdecydowanie bardziej skoncentrowana, jednak rzadko ma składniki okluzyjne, które pokrywają skórę dodatkową warstwą zabezpieczającej warstwy. Dlatego krem jako ostatni etap pielęgnacji wciąż jest niezwykle przydatny. Zatem co pierwsze: serum czy krem?
W pierwszej kolejności po oczyszczeniu i tonizacji skóry powinniśmy sięgnąć po wybrane serum. Po jego dokładnym zaaplikowaniu powinniśmy natomiast nałożyć krem. Ponieważ jest nieco gęstszy i bardziej tłusty, stworzy okluzję, czyli barierę zmniejszającą odparowywanie wody. Dzięki temu krem „domknie” całą pielęgnację, pozwalając serum lepiej zadziałać. Wyjątkiem są sytuacje, gdy jako serum nakładamy mieszankę olejków. Są to tzw., sera olejowe - jeśli jednak nie zawierają składników aktywnych innych niż oleje to nakładamy je na krem - wzmacniają one wtedy okluzyjne działanie kremu. Jeśli są to lekkie olejki bogate np. w witaminy, składniki anti-aging to wtedy możemy nałożyć pod krem.
Duet serum + krem może sprawić, że znacznie szybciej pozbędziemy się występującego problemu skórnego – np. przebarwień, zaburzonej bariery hydrolipidowej czy też podrażnień. Większa podaż dobrze dobranych składników aktywnych pozwoli skórze się zregenerować i utrzymać właściwy poziom nawilżenia.
Jak stosować serum do twarzy?
Oczywiście najbardziej trafne wskazówki dotyczące tego, jak nakładać wybrane serum, znajdziemy przede wszystkim na opakowaniu wybranego produktu. Mimo to warto poznać ogólne zasady, dzięki którym efektywność kosmetyku wzrośnie i faktycznie uda nam się osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Serum do twarzy należy aplikować wyłącznie na oczyszczoną wcześniej skórę. Jeśli to pielęgnacja wieczorna, a wcześniej nosiliśmy makijaż, konieczne jest najpierw jego usunięcie, a później umycie całej twarzy, tak by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. W następnym kroku zaleca się, by użyć toniku lub hydrolatu. Tonizacja skóry pozwala ją ukoić i przywrócić jej właściwe pH, które może zostać nieco zaburzone podczas oczyszczania.
W tym momencie nadchodzi czas na serum. Bardzo często jego opakowanie będzie posiadało pompkę lub pipetę – w tym drugim przypadku należy uważać, aby nie dotykać pipetą bezpośrednio do skóry, ponieważ bakterie z jej powierzchni nieświadomie przeniesiemy do wnętrza kosmetyku.
Zazwyczaj wystarczy naprawdę niewielka ilość nałożona bezpośrednio na twarz lub najpierw na dłonie i dopiero później na skórę. Wchłanianie serum może usprawnić delikatne wklepanie formuły opuszkami palców, co pobudza mikrokrążenie. Później warto jest zaaplikować nawet cienką warstwę kremu, by domknąć pielęgnację i stworzyć okluzję.
Aplikacja serum może się nieco różnić w zależności od tego, jakie składniki znajdują się w produkcie. Przykładowo serum z kwasem hialuronowym należy nakładać na lekko zwilżoną skórę, co w przypadku wysokich stężeń tego składnika zmniejszy efekt lepienia się. Z kolei serum do twarzy z witaminą C, podobnie jak serum kwasowe (złuszczające), z retinolem czy z niacynamidem, nakładamy na osuszoną wcześniej skórę.
Jakie serum do twarzy wybrać?
Wiedząc już, jak stosować serum do twarzy i z jakimi korzyściami się to wiąże, pozostaje kwestia odpowiedniego wyboru produktu. Wiele osób zastanawia się na przykład, jakie serum do twarzy po 30., 40. czy 50. roku życia będzie najlepsze – rzeczywiście wiek może być jednym z istotnych kryteriów. Wraz z postępującymi procesami starzenia potrzeby skóry się zmieniają, wobec czego pielęgnacja twarzy powinna być do tego dopasowana.
Ponadto pod uwagę należy wziąć przede wszystkim typ skóry, a więc czy jest ona sucha, mieszana, tłusta czy może normalna. Wiadomo, że sucha skóra będzie potrzebowała intensywnego nawilżenia oraz składników regenerujących bariery utrzymujące właściwy poziom wody, z kolei przy skórze tłustej będziemy skupiać się m.in. na regulowaniu produkcji sebum.
Dodatkowo nie bez znaczenia są oczywiście problemy skórne. Występujący trądzik, przebarwienia, zmarszczki, uczucie ściągnięcia, jakie może towarzyszyć np. skórze wrażliwej – na te potrzeby także powinno odpowiadać serum. Przy jego pomocy możemy np. rozświetlić zwykle matową skórę albo wzmocnić jej barierę hydrolipidową, jeżeli często zmagamy się z podrażnieniami. Każdy z tych czynników jest niezwykle istotny i definiuje to, jakie składniki i działanie powinno posiadać serum.
Serum nawilżające do twarzy
To jeden z najpopularniejszych typów serów, które może się sprawdzić w przypadku każdego rodzaju skóry – nawet jeśli na co dzień masz problemy z jej przetłuszczaniem, nie oznacza to, że należy rezygnować z codziennego nawilżania.
Niemniej serum nawilżające będzie szczególnie przydatne dla osób posiadających skórę suchą czy odwodnioną. Polubi się z nim także skóra wrażliwa. O właściwy poziom nawilżenia powinniśmy zadbać również wtedy, gdy posiadamy skórę dojrzałą, ponieważ w przeciwnym wypadku drobne linie i zmarszczki mogą się bardziej uwypuklić. Jeśli więc zupełnie nie wiesz, jakie serum do twarzy po 40. roku życia będzie odpowiednie, być może właśnie produkt typowo nawilżający będzie najlepszym wyborem.
Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy
Serum rozświetlające do twarzy
Jakie serum na przebarwienia i niedoskonałości?
Jakie serum na noc?
Serum do twarzy – podsumowanie
Jak widać, serum do twarzy to niezwykle skuteczny kosmetyk, który doskonale uzupełnia rutynę pielęgnacyjną. Jego skoncentrowane działanie może być najlepszą odpowiedzią na indywidualne wymagania naszej skóry. Jeśli dobierzemy produkt zgodnie z tymi potrzebami, możemy osiągnąć świetny efekt w postaci zdrowo wyglądającej, promiennej i doskonale nawilżonej skóry.