Jednym z bardzo ważnych elementów, które sprawią, że olejowanie zakończy się sukcesem i będzie dawać zauważalne efekty, jest odpowiedni olej do włosów. Jeśli pierwszy olejek do włosów, który wybrałaś, nie przyniósł efektu, jakiego oczekiwałaś, nie zrażaj się – czasami potrzeba nawet kilku prób, aby znaleźć ten, który będzie w pełni dopasowany do Twoich potrzeb.
Wyborowi odpowiedniego produktu do olejowania włosów warto poświęcić odpowiednią ilość czasu – źle dobrany może nasilać puszenie się i plątanie włosów lub sprawić, że staną się matowe i przetłuszczone. W doborze oleju do konkretnego typu włosów istotna jest wielkość jego cząsteczki. Jak w takim razie wygląda to praktyce?
Olejowanie włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate charakteryzują się mocno rozchyloną łuską. Mają tendencję do szybkiej utraty wody z włosa, łatwo się puszą i plączą, często są szorstkie, matowe i pozbawione blasku. Do włosów wysokoporowatych można zaliczyć włosy kręcone oraz te, które zbyt często były poddawane rozjaśnianiu czy farbowaniu.
Włosy o wysokiej porowatości polubią się z praktycznie wszystkimi olejami , ale najlepszy i najszybszy efekt uzyska się dzięki tym, które łatwo wypełniają przestrzenie pomiędzy mocno rozchylonymi łuskami włosa. Olejowanie włosów kręconych można wykonać przy użyciu olejów takich jak:
- olej konopny;
- olej z pestek czarnuszki;
- olej z pestek winogron;
- olej z awokado;
- olej z pestek śliwki;
- olej z pestek moreli;
- olej z orzechów włoskich;
- olej z orzechów laskowych;
- olej z kiełków pszenicy.
W przypadku włosów wysokoporowatych doskonałym wyborem okaże się także olejowanie włosów olejkiem rycynowym, a także olejowanie włosów olejem lnianym.
Olejowanie włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate nie są tak problematyczne jak te o wysokiej porowatości, jednak również mogą sprawiać pewne problemy pielęgnacyjne. Szczególnie latem mogą mierzyć się z okresowym przesuszeniem i brakiem nawilżenia. Włosy o średniej porowatości najbardziej lubią się z olejami do włosów, których cząsteczki mają możliwość wnikania w stosunkowo niewielkie wolne przestrzenie. Będą to:
- olej ze słodkich migdałów;
- olej sezamowy;
- olej słonecznikowy;
- olej makadamia;
- olej z pestek dyni;
- oliwa z oliwek.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku średniej porowatości okaże się olejowanie włosów olejem arganowym.
Olejowanie włosów niskoporowatych
Posiadaczki włosów o niskiej porowatości mają powody do radości. To typ włosów, który z reguły jest w dość dobrej kondycji – włosy te z reguły są gładkie, lśniące i miękkie w dotyku. Nie oznacza to jednak, że w tym przypadku należy zrezygnować z olejowania. Warto stosować ten zabieg profilaktycznie, aby utrzymać w swoje włosy w jak najlepszej kondycji przez długi czas. W tym celu najlepiej sprawdzą się oleje do włosów takie jak:
- olej babassu;
- olej z pestek granatu;
- masło shea;
- masło murumuru.
Olejowanie włosów olejem kokosowym w przypadku ich niskiej porowatości to również dobre rozwiązanie.
Aby skutecznie dobrać odpowiedni olej do swojego typu włosów, warto przeprowadzić test na porowatość włosów. Pozwoli to na dokładne określenie, jakie produkty będą najbardziej odpowiednie dla Twoich włosów, unikając niepożądanych efektów, takich jak przetłuszczanie się czy matowienie. Niezależnie od tego, czy posiadasz włosy wysoko, średnio, czy niskoporowate, odpowiedni dobór oleju może znacząco wpłynąć na kondycję i wygląd Twoich włosów.