SPIS TREŚCI
Jaki powinien być makijaż wieczorowy?
Tak naprawdę trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ makijaż wieczorowy może przybrać różnorodne oblicze w zależności od tego, w jakim wydaniu lubimy siebie najbardziej. Niektóre panie sięgają po odważne odcienie pomadek i decydują się na dość dramatyczne modele sztucznych rzęs, inne stawiają natomiast na delikatność i podkręcenie wewnętrznego piękna.
Niemniej można dość łatwo wskazać podstawową różnicę między makijażem wieczorowym a dziennym. Ten drugi wariant jest czasem wręcz niewidoczny, ponieważ liczy się przede wszystkim ujednolicenie kolorytu cery i dość oszczędne uwypuklenie rysów twarzy. Jeśli jest wykonywany pełen makijaż oczu, zazwyczaj stawiamy tutaj na dość naturalne odcienie, takie jak beże, róże, jasne brązy czy też kolory brzoskwiniowe. Z kolei w wieczorowym makijażu zazwyczaj wybierane są nieco mocniejsze akcenty. Nie brakuje dokładnie obrysowanych ust, wydłużonych i zagęszczonych rzęs czy też ciemniejszych cieni do powiek (w połączeniu z błyskiem).
Najogólniej mówiąc, makijaż wieczorowy, jak sama nazwa na to wskazuje, jest przeznaczany na specjalne okazje, które rozgrywają się już po zmroku. Są to zatem wszelkie imprezy i ważne uroczystości. Wiele kobiet decyduje się też w ten sposób uwydatnić swoje atuty podczas weekendowego wyjścia na miasto ze znajomymi czy wizyty w klubie. To, co istotne, to że taka wersja make-upu wcale nie jest trudna do wykonania. Wystarczy odrobina wprawy i odpowiednie kosmetyki, by stworzyć niezapomniany look.
Czy makijaż wieczorowy zarezerwowany jest tylko na wielkie wyjścia?
Odpowiedź może niektórych zaskoczyć: niekoniecznie! Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każda z nas może dowolnie eksperymentować z makijażem, nawet jeśli tego dnia siedzimy w domu albo wychodzimy do pracy, a jesteśmy zatrudnione w miejscu, gdzie nie ma określonego dress code'u. Niemniej makijaż wieczorowy rzeczywiście jest najczęściej wybierany podczas ważnych wyjść, takich jak chociażby wesela czy przyjęcia.
Nie da się jednak ukryć, że makijaż tego rodzaju może mieć jeszcze jedno zastosowanie: sesje zdjęciowe, zarówno te profesjonalne, jak i amatorskie. Obiektyw aparatu bywa bezwzględny, a do tego na zdjęciach rysy naszej twarzy mogą wyglądać na delikatniejsze. Nieco mocniejszy makijaż pozwoli na podkreślenie naszej urody w sposób, która będzie znakomicie się prezentowała nawet na wielkoformatowych fotografiach.
Rodzaje makijażu wieczorowego
Jak już zostało wspomniane, nie ma jednego uniwersalnego przepisu na makijaż wieczorowy. Choć utarło się, że jest to look intensywniejszy, nierzadko z wykorzystaniem ciemniejszych kolorów, to jednak nie każdy będzie dobrze się czuł w takim wydaniu. Dlatego też z powodzeniem można postawić na wersję subtelniejszą, która wciąż będzie dopasowana do danej okazji i sprawi, że poczujemy się wyjątkowo. Wiele zależy zatem od tego, jak lubimy wyglądać i które techniki w makijażu są nam najbliższe.
Makijaż wieczorowy mocny
Zacznijmy może od tego wariantu, który jest zdecydowanie najpowszechniejszy i z którym zazwyczaj utożsamiamy makijaż wieczorowy. Krok po kroku omówimy poszczególne elementy, które decydują o intensywności takiego makijażu.
Przede wszystkim w tej wersji zdecydowanie można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, a do tego nie warto obawiać się głębokich, ciemnych kolorów. Polecane jest chociażby klasyczne smokey eye, które polega na tym, że blendujemy kolejno kilka kolorów – od najjaśniejszego do najciemniejszego, dążąc do wytworzenia idealnego przydymienia. Taki rodzaj makijażu znakomicie podkreśla oczy i nadaje spojrzeniu głębi. Dość popularną techniką jest również makijaż typu spotlight, w którym ciemnym cieniem zaznaczamy zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny kącik, a środek powieki pokrywamy błyszczącym cieniem.
Tradycyjny wieczorowy makijaż to także nieskazitelna cera z wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Dlatego też zazwyczaj wykorzystywane jest konturowanie na mokro. Co ważne: po kremowy bronzer sięgamy przed przypudrowaniem twarzy. Dopiero po jego dokładnym roztarciu możemy utrwalić cały makijaż twarzy. Podobnie jest w przypadku kremowych róży czy rozświetlaczy.
Nie bez znaczenia jest również dobór pomadki, choć trzeba wskazać, że tutaj najchętniej wybierane są warianty nude – wszystko dlatego, że najmocniejszy akcent jest zazwyczaj położony na oczach. Wybór szminki w odcieniu odrobinę ciemniejszym niż naturalny kolor naszych ust – oczywiście nałożony po wcześniejszym obrysowaniu ust konturówką – znakomicie dopełni look. Sprawdzić może się niezwykle trwała i komfortowa w noszeniu matowa pomadka w płynie Rouge Signature w odcieniu 116 I Explore.
Makijaż wieczorowy delikatny
To z kolei może być doskonały wybór dla pań, które nie przepadają za zbyt intensywnymi makijażami, ale wciąż chcą czuć się absolutnie wyjątkowo w czasie jakiejś ważnej okazji. Co zrobić, by makijaż wieczorowy delikatny wypadł efektownie? Najlepiej jest postawić na tradycyjne, powszechnie znane techniki, które nie zawodzą w żadnej sytuacji.
Możemy zatem sięgnąć po dość bezpieczne cienie do powiek, najlepiej w odcieniach brązu oraz złota. Wystarczy podkreślić jaśniejszym brązem załamanie naszej powieki, korzystając z puchatego pędzelka, a następnie ciemniejszym cieniem delikatnie zaznaczyć zewnętrzny kącik. Wisienką na torcie będzie złoty, połyskujący cień w wewnętrznych kącikach, choć z powodzeniem możemy go też nałożyć na całą resztę ruchomej powieki. Absolutną podstawą będą starannie wytuszowane rzęsy – efekt pełen objętości zagwarantuje nam maskara Volume Million Lashes.
Zamiast konturowania na mokro możemy postawić na klasyczne sypkie lub prasowane produkty, którymi jedynie odrobinę podkreślimy kości policzkowe. Do delikatnego makijażu wieczorowego również warto dopasować „nudziakową” pomadkę lub taką w kolorze zgaszonego różu.
Makijaż wieczorowy wyrazisty
Glam make-up to propozycja pomiędzy standardowym, intensywnym makijażem wieczorowym a jego delikatniejszą wersją. W dużej mierze panuje tutaj kosmetyczny minimalizm, jednak kilka podstawowych produktów jest tutaj użytych w taki sposób, by zrobić piorunujące wrażenie.
Co wyróżnia makijaż wieczorowy w bardziej wyrazistym stylu? Mocno podkreślone oko, najlepiej przy pomocy kociej kreski wykonanej eyelinerem – precyzyjną linię zapewni nam bez wątpienia Superliner Perfect Slim. Możemy przy tym niemal całkowicie zrezygnować z cieni do powiek lub też subtelnie podkreślić załamanie powieki średnim brązem, dzięki czemu oczy nabiorą pożądanego kształtu. Co jeszcze? Oczywiście długie, podkręcone rzęsy. Cera w przypadku makijażu glam ma wyrównany koloryt i jest delikatnie wymodelowana oraz rozświetlona, dzięki czemu wyróżnia się zdrowym blaskiem.
Na ustach zaś mile widziana jest ponadczasowa klasyka, czyli oczywiście czerwień.
Kosmetyki, które sprawdzą się w makijażu wieczorowym
Podsumowując: jakich kosmetyków będziemy potrzebowali, jeśli chcemy przygotować się na ważną okazję? Z pewnością będą to:
-
dobrze kryjący podkład – jeśli nie wiesz, jak dobrać właściwy odcień, skorzystaj z narzędzia Virtual Try On od L'Oréal Paris, gdzie za pomocą zdjęcia lub obrazu przesyłanego w czasie rzeczywistym możesz wypróbować różne warianty;
-
bronzer, róż i rozświetlacz do wymodelowania twarzy;
-
cienie do powiek w ulubionych kolorach;
-
eyeliner i/lub maskara;
-
pomadka do ust w wybranym odcieniu.