SPIS TREŚCI
Dlaczego konturujemy twarz?
Nasz kształt twarzy i rysy są jedyne w swoim rodzaju i warto o tym pamiętać. Czasami pragniemy jednak zmian, które w danym momencie wydają się dla nas najlepszym rozwiązaniem. Wraz z biegiem lat owal twarzy staje się mniej wyraźny i ma to związek przede wszystkim z utratą włókien kolagenowych. Oczywiście poprawnie dobrana rutyna pielęgnacyjna będzie pomocna, ale nie można też zapominać o zaletach makijażu, który jest w stanie delikatnie zmienić nasze rysy.
Konturowanie twarzy nie jest szczególnie skomplikowane, o ile tylko opanujemy jego podstawy. To nic innego, jak podkreślanie pewnych elementów naszej urody oraz próba ukrycia drobnych mankamentów, takich jak zbyt głęboko osadzone oczy czy duży nos. Konturowanie to po prostu sprytna gra kolorów. Kierujemy się tutaj zasadą kontrastów.
Czy konturowanie twarzy jest dla każdego?
Konturowanie twarzy to technika makijażowa, która jest odpowiednia tak naprawdę dla każdego. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden charakterystyczny czynnik, czyli kształt naszej buzi. Może być ona owalna, okrągła, trójkątna czy kwadratowa. W zależności od tego kosmetyki kolorowe będziemy nakładać w takich charakterystycznych miejscach, które sprawią, że twarz będzie wyglądała na smuklejszą albo też jej rysy zostaną nieco złagodzone.
Co więcej, konturowanie na mokro lub na sucho można wykonywać niezależnie od wieku. W przypadku skóry dojrzałej chcemy uzyskać efekt delikatnego liftingu. W przypadku młodej cery będzie to przede wszystkim podkreślenie naszych naturalnych rysów.
Konturowanie twarzy na mokro – jak to się zaczęło?
Na początku warto wspomnieć, że konturowanie znane jest nam nie od dziś. Tej techniki używają przede wszystkim makijażyści, którzy przygotowują klientów do występów w telewizji czy po prostu na dużym ekranie. W kamerze nasza twarz wygląda nieco inaczej. Niektóre jej mankamenty są szczególnie widoczne, a tego zapewne chcielibyśmy uniknąć. Ale nie tylko drobne niedoskonałości czy przebarwienia są dla nas problematyczne. Jeżeli zaaplikujemy jedynie podkład i korektor, to nasza buzia będzie wyglądała niezbyt dobrze. Potrzebne jest też podkreślenie policzków czy kości jarzmowych. Tutaj z pomocą przybywa nam konturowanie.
Rozwój technologii kosmetycznej sprawił, że na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów o nowych, nietypowych formułach. Bardzo chętnie z nich korzystamy, ponieważ pozwalają nam na tworzenie coraz ciekawszych i trwalszych makijaży.
A skąd popularność konturowania twarzy na mokro? Niewątpliwie udział w tym miała Kim Kardashian oraz jej makijażysta. To właśnie ona znana jest z bardzo wyrazistego podkreślania kości policzkowych właśnie przy użyciu produktów przeznaczonych do stosowania na mokro. Klasyczne sticki w kolorze brązowym oraz rozświetlacze w takiej samej formie zaczęły podbijać serca kobiet. Jest to trend, który utrzymuje się po dzień dzisiejszy. Z pomocą konturowania na mokro możemy stworzyć zarówno bardzo subtelny, dziewczęcy makijaż, jak i ten, który idealnie wygląda na zdjęciach czy filmach.
Czy konturowanie na mokro jest trwalsze od wariantu na sucho?
Do wyboru mamy nie tylko konturowanie na mokro i sucho, ale także alternatywę polegającą na połączeniu obu tych technik. W którym przypadku uzyskamy najlepsze rezultaty? Jest to zależne przede wszystkim od tego, jaką mamy cerę i jaki rodzaj kosmetyków sprawdza się u nas najlepiej.
Przy skórze suchej stosowanie produktów do konturowania na mokro może być lepszą alternatywą. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu suchych skórek, które potrafią zniszczyć nawet najpiękniejszy makijaż. Jeżeli natomiast bardzo zależy nam na wyrazistym i trwałym efekcie konturowania, na przykład w makijażu wieczorowym, warto zacząć od kosmetyków o płynnej formule, a następnie przejść do tych, które aplikujemy na sucho.
Konturowanie na mokro – podstawowe kosmetyki
Każdy makijaż zaczynamy od nałożenia kosmetyków pielęgnujących. Nie zapominajmy o tym podstawowym kroku, ponieważ w ten sposób możemy zmniejszyć trwałość aplikowanych produktów kolorowych. Dobry krem utrzyma nawilżenie przez cały dzień. Jest też w stanie zastąpić nam bazę. Co jeszcze jest ważne? Ochrona przeciwsłoneczna. Kremy z filtrem zapobiegają negatywnemu wpływowi promieniowania UV. Stosujemy je niezależnie od pory roku. Zrezygnować możemy z nich tylko w makijażu wieczorowym, kiedy to nie jesteśmy narażeni na ekspozycję słoneczną.
W ukrywaniu drobnych niedoskonałości i uwypuklaniu tych fragmentów twarzy, na których nam szczególnie zależy, pomocne będą przede wszystkim właściwie dobrane kosmetyki kolorowe. Tutaj możemy wyszczególnić ich kilka, ale to od nas zależy, z których zechcemy skorzystać, a z których po prostu zrezygnujemy. Od czego zacząć więc konturowanie na mokro? Produkty idealne do takiego makijażu mają za zadanie ujednolicić koloryt oraz przygotować cerę do nałożenia rozświetlacza, bronzera, a także różu. Oto, czego możesz potrzebować w swojej kosmetyczce!
-
Podkład do twarzy to podstawowy produkt, który zapewni Ci piękny wygląd cery. Równie dobrze możesz też użyć kremu BB o nieco lżejszej formule. Sprawdzi się on u osób, które nie zmagają się z trądzikiem bądź większymi przebarwieniami. To idealne rozwiązanie dla cery suchej, która potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Co wybrać? Produkt od marki L'Oréal Paris, czyli WOKE UP LIKE THIS C'est Magic Krem BB. Świetnie dopasowuje się do naszego naturalnego odcienia skóry, a dodatkowo zawiera też ochronę przeciwsłoneczną (SPF20). W jego składzie znajduje się nawilżający ekstrakt z fig. Jeżeli potrzebujesz jednak mocniejszego krycia, tutaj idealnie sprawdzi się matujący podkład Infaillible Matte Cover. Zapewni Ci komfortowe, naturalne wykończenie makijażu. Pełne krycie idzie jednak w parze z lekką i przyjemną w aplikacji formułą. Dzięki temu kosmetykowi zakryjesz widoczne przebarwienia oraz inne niedoskonałości. Wybierz go, jeżeli potrzebujesz pełnego krycia.
-
Korektor to kosmetyk, którego również nie powinno zabraknąć w przypadku konturowania na mokro. Wybierz taki produkt, którego wykończenie będzie dla Ciebie najlepsze. Może być ono matowe lub rozświetlające. W tym drugim przypadku marka L'Oréal Paris oferuje niezwykle trwały korektor znany jako True Match Eye Cream in Concealer. Jest to unikatowe połączenie kosmetyku kolorowego z kremem nawilżającym. Sprawdzi się doskonale w okolicach pod oczami, ponieważ formuła została wzbogacona o kwas hialuronowy oraz witaminę C. Minimalizuje widoczność cieni pod oczami, ale sprawia również, że ta okolica jest delikatnie rozświetlona, co nadaje spojrzeniu głębi.
-
Do utrwalenia całego makijażu przydatny będzie puder. Wersja INFAILLIBLE Magic Loose Powder jest transparentna, dlatego dopasuje się do każdego odcienia skóry. Kosmetyk idealnie rozprasza światło i daje efekt rozświetlenia. Jednocześnie utrwala zaaplikowane wcześniej produkty, dzięki czemu nie musimy martwić się, że nasz makijaż nie przetrwa całego dnia.
-
Bronzer w konturowaniu na mokro odgrywa szczególną rolę. Nakładamy go w okolicach kości policzkowej, aby dodatkowo ją podkreślić. Płynne produkty najlepiej aplikuje się przy pomocy gąbeczki, którą to łatwo jest rozblendować kosmetyk. Jeżeli natomiast nie posiadamy płynnego bronzera czy sticka do konturowania, taką rolę może odegrać również podkład. Ważne jednak, aby był on w ciemnym kolorze, najlepiej chłodnego lub ciepłego brązu.
-
Rozświetlacz pomoże nam uwypuklić poszczególne fragmenty twarzy. Wersję płynną również możemy aplikować przy pomocy gąbeczki, chociaż są osoby, które wybierają do tego zadania pędzle. Zastosuj produkt tego rodzaju, jeżeli zależy Ci na efekcie pięknie rozświetlonych kości jarzmowych. Dla wzmocnienia efektu blasku możesz połączyć płynny rozświetlacz z ulubionym podkładem.
-
Ostatnim produktem, który może dopełnić nasze konturowanie twarzy na mokro, jest róż. Wybierzmy taki odcień, który będzie pasował do naszej karnacji. Czasami lepiej prezentuje się produkt w kolorze brzoskwiniowym, a niekoniecznie różowym.
Jak widać, czasami niewiele potrzeba, aby stworzyć idealne konturowanie na mokro. Produkty przedstawione powyżej to tylko sugestia. To od nas zależy, czy zamiast rozświetlacza sięgniemy po jasny korektor, czy może bronzer zastąpimy podkładem w znacznie ciemniejszym odcieniu, który również stworzy efekt trójwymiarowości.
Jak powinno wyglądać konturowanie na mokro?
Przed przystąpieniem do konturowania twarzy należy ujednolicić koloryt cery. W tym celu używamy zarówno podkładu, jak i korektora. Kosmetyki te rozprowadzamy nie tylko na powierzchni twarzy, ale także i szyi. W ten sposób uzyskujemy spójny efekt bez widocznego odcięcia koloru. Ale na tym etapie nie przystępujemy do aplikacji pudru, który utrwaliłby nasz makijaż. Pierwszeństwo mają kosmetyki płynne, które musimy delikatnie rozblendować.
Bronzer nakładamy zaraz pod kością policzkową. Musimy wyczuć delikatne zagłębienie, które naturalnie występuje w tym miejscu. Celem aplikacji tego rodzaju produktu jest podkreślenie tej linii i stworzenie efektu trójwymiarowości. Niewielką ilość bronzera możemy też zaaplikować na linii szczęki, po bokach nosa oraz przy linii włosów. Ciemny kolor podkreśla zagłębienia i wizualnie wyszczupla.
Rozświetlacz nakładamy w tych miejscach, które mają zostać uwydatnione. Będzie to między innymi czubek nosa, łuk kupidyna oraz kości jarzmowe. Czasami niewielką ilość produktu rozświetlającego aplikujemy także w kącikach oczu czy na środek czoła.
A w jakim miejscu aplikujemy róż? Będą to po prostu policzki. Uważajmy jednak z ilością produktu, aby nie stworzyć przerysowanego efektu. Mamy stworzyć iluzję delikatnie zaróżowionej skóry.
Najpopularniejszym trikiem na uzyskanie efektownego konturowania jest nakładanie produktów w niewielkiej ilości i dokładne ich blendowanie. Musimy uzyskać naturalny efekt przejścia. W razie potrzeby dokładamy kosmetyku w wybranych miejscach.
Konieczne jest też zwrócenie uwagi na nasz naturalny kształt twarzy. Inaczej konturuje się buzię kwadratową, a inaczej tę, która jest okrągła czy owalna. To bardzo ważne, ponieważ przypadkowo możemy zaostrzyć nasze rysy lub spłaszczyć je.
Podczas konturowania na mokro zaleca się używać mokrych gąbeczek albo pędzli, które ułatwiają rozcieranie. Jeżeli konturujemy policzek, to kosmetyki staramy się blendować od środka twarzy, kierując się delikatnie ku górze. Kształt ten powinien przypominać łyżwę. Kończymy w miejscu, w którym zaczyna się ucho.
Konturowanie twarzy na mokro – o tym pamiętaj
Zanim przystąpimy do tworzenia makijażu, pamiętajmy o przygotowaniu odpowiednich narzędzi, którymi w tym przypadku będą pędzle lub gąbeczki. Zawsze muszą być one czyste. Czemu jest to takie ważne? Używanie brudnego włosia naraża nas na wystąpienie problemów z cerą. Jest to idealne siedlisko dla bakterii, a to samo tyczy się też brudnej gąbeczki do podkładu. Po wykonaniu makijażu najlepiej jest od razu oczyścić pędzle. Będzie to dużo prostsze, a dodatkowo mamy pewność, że wyschną one przed kolejnym malowaniem.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobór produktów w odpowiednich kolorach. Konturowanie twarzy na mokro i sucho nie będzie wyglądało dobrze, gdy zastosujemy kosmetyki zbyt jasne lub zbyt ciemne. Czasami trudno jest jednak wybrać podkład czy korektor, jeżeli nie mamy możliwości ich przetestowania. Jaka jest alternatywa? Marka L'Oréal Paris stworzyła narzędzie o nazwie Virtual Try On. Daje ono możliwość skorzystania z kamerki internetowej lub przesłania zdjęcia w celu zweryfikowania, czy wybrany odcień produktu może być dla nas odpowiedni.