SPIS TREŚCI
Co to jest tonik do twarzy?
Tonizowanie twarzy bywa tą częścią pielęgnacji twarzy, którą wiele osób wciąż pomija. Dzieje się tak zwłaszcza od momentu, kiedy na rynku zaczął się pojawiać naprawdę szeroki wybór płynów micelarnych, żeli oczyszczających, mleczek, olejków czy nawet pudrów. Wobec tak bogatej oferty z zakresu oczyszczania znaczna część konsumentów zaczęła odnosić wrażenie, że tonik do twarzy stał się zupełnie zbędnym produktem, który jedynie zajmuje miejsce na półce. W praktyce jednak okazuje się, że jego zastosowanie jest kluczowe i może znakomicie wpłynąć na kondycję naszej skóry.
No dobrze, ale co to jest tonik do twarzy? To dość specyficzny kosmetyk o konsystencji wody, która stanowi zresztą jego główny składnik. Uzupełniają ją substancje pielęgnujące, które w zależności od tego, jakie ma być działanie produktu oraz do jakiej cery jest przeznaczony, mogą być naprawdę różnorodne. W składzie niejednokrotnie napotkamy witaminy, olejki i ekstrakty roślinne, a do tego składniki aktywne, np. o działaniu nawilżającym, ściągającym czy odświeżającym. Oprócz tego bardzo często możemy też znaleźć tutaj kompozycję zapachową, której głównym zastosowaniem jest sprawić, by aplikacja toniku do twarzy była jak najbardziej przyjemna.
Tym samym toniki do twarzy mogą znakomicie wspomóc działanie naszych ulubionych kremów, a przede wszystkim zamykają etap oczyszczania twarzy, bez którego nie możemy się obejść zarówno rano, jak i wieczorem.
Do czego służy tonik do twarzy?
Wciąż można spotkać się z mylnymi przekonaniami dotyczącymi tego, do czego służy tonik do twarzy. Przed wprowadzeniem do drogerii i aptek tak wszechstronnych produktów myjących utarło się przekonanie, że tonik do twarzy służy do oczyszczania. Niewiele ma to jednak wspólnego z prawdą: oczywiście wśród właściwości tego typu kosmetyków znajdziemy także te, które odpowiadają za usuwanie resztek makijażu oraz zanieczyszczeń, ale to nie takie jest główne przeznaczenie toniku.
Tonizowanie twarzy ma przede wszystkim przywracać skórze naturalne pH. Dlaczego jest to konieczne? Równowaga bariery ochronnej naszej cery może być nieco zachwiana na skutek zastosowania produktów typowo oczyszczających, takich jak wspomniane już żele do mycia twarzy czy też płyny micelarne. Wiąże się to z tym, że w ich składzie znajdują się detergenty o określonej intensywności działania, których dodatek jest konieczny, by bez trudu dało się zmyć nawet wodoodporny makijaż oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Nawet sama woda sprawia, że pH skóry z kwaśnego zmienia się w zasadowy. Użycie toniku do twarzy sprawia, że równowaga mikrobiomu skóry powraca do normalnego, zdrowego stanu.
Oprócz tego do zastosowań toników możemy zaliczyć:
-
delikatny peeling – przemywanie twarzy tonikiem sprawia, że zachodzi niewielkie złuszczenie naskórka, co pozwala pozbyć się jego martwych komórek i tym samym jeszcze lepiej zadbać o kondycję cery;
-
zwężenie porów – dotyczy do przede wszystkim toników do cery trądzikowej i tłustej, ale nie tylko. Ściągnięcie porów daje nie tylko poczucie wygładzenia skóry, to też sposób na zapobieganie rozwoju niedoskonałości;
-
odświeżenie skóry – toniki do twarzy znakomicie koją, redukując uczucie dyskomfortu;
- ułatwianie wchłaniania składników aktywnych – tonik doskonale przygotowuje skórę na dalsze kroki pielęgnacyjne, sprawiając, że substancje odżywcze zawarte w wybranym serum czy kremie doskonale się wchłaniają.
Jak nakładać tonik do twarzy?
Jeżeli same korzyści wynikające ze stosowania toniku do twarzy wciąż nie przekonują do jego faktycznego użycia, to zdecydowanie warto wspomnieć o tym, jak łatwa jest aplikacja takich kosmetyków. Jest to istotny punkt, ponieważ wiele osób rezygnuje z niektórych produktów ze względu na czas. Wciąż dość powszechnie panuje przekonanie, że wieloetapowa pielęgnacja twarzy to bardzo czasochłonne zajęcie, wobec czego nie ma nawet cienia szansy na to, by ktoś zabiegany, z wieloma obowiązkami na głowie, pozwolił sobie na prawdziwe domowe SPA. Dobrze jest mieć zatem świadomość, że aplikacja toniku do kwestia dosłownie 1-2 minut, a czasem wręcz kilkudziesięciu sekund.
Jak nakładać tonik do twarzy, by rzeczywiście przyniósł spodziewane efekty? Wszystko zależy od tego, w jakim opakowaniu została zawarta jego formuła. Toniki mogą być zamknięte w pojemnikach z atomizerem bądź też w tradycyjnych buteleczkach. W przypadku wariantu w sprayu sprawa jest niezwykle prosta: wystarczy rozpylić produkt na twarz z kilkunastocentymetrowej odległości i odczekać, aż ten dobrze się wchłonie. W razie potrzeby możemy wykonać delikatny masaż skóry, który ułatwi wnikanie toniku, a przy okazji nieco pobudzi krążenie krwi.
Jeśli z kolei posiadamy tonik w klasycznej butelce, najlepiej będzie przygotować sobie jednorazowy płatek kosmetyczny, choć oczywiście osoby, które sięgają po rozwiązania less/zero waste, z powodzeniem mogą wykorzystać bawełniany (lub wykonany z innego materiału) wacik wielokrotnego użytku. Nasączamy tonikiem do twarzy płatek, po czym delikatnie, a jednocześnie dokładnie przemywamy nim skórę. Nie ma tutaj absolutnie żadnej konieczności pocierania, wystarczą łagodne ruchy o niezbyt dużym nacisku na skórę. Tak samo jak w pierwszej wersji, wystarczy odczekać krótką chwilę, aż produkt się wchłonie, a następnie możemy przejść do aplikacji serum lub kremu. Tonik do twarzy nie podlega spłukiwaniu, w związku z czym nie musimy ponownie obmywać twarzy wodą.
Oczywiście tonik stosujemy zazwyczaj wtedy, gdy wykonaliśmy już demakijaż oraz umyliśmy skórę. Co jednak ciekawe, to wcale nie oznacza, że musimy się ograniczać do tonizacji twarzy jedynie rano i wieczorem. Toniku z powodzeniem można używać również w ciągu dnia. To doskonały sposób na to, by się odświeżyć i przywrócić cerze komfort, co może być szczególnie zbawienne w trakcie upalnych miesięcy. W tej roli najlepiej spisze się wspomniany tonik w sprayu, ponieważ najprościej będzie go nam zaaplikować poza domem. W przypadku, gdy nosimy na twarzy makijaż, warto sprawdzić, czy żaden ze składników toniku nie będzie powodował naruszenia podkładu, pudru i pozostałych kosmetyków kolorowych. Nie brakuje jednak produktów, które możemy reaplikować bez zbędnych przeszkód nawet na tusz do rzęs czy cienie do powiek. Sprawia to, że możemy używać np. dwóch różnych toników jednocześnie, w zależności od pory dnia i potrzeb.
Czy tonizowanie twarzy jest obowiązkowe?
Jak już ustaliliśmy, tonizowanie twarzy to ważny etap pielęgnacji, który pomoże nam w codziennym dbaniu o skórę. Czy jednak pominięcie tego kroku pielęgnacyjnego sprowadzi na nas jakieś konsekwencje? Niekoniecznie. Jeśli przykładowo wybieramy się w podróż i staramy się ograniczyć ilość bagażu do minimum, w związku z czym nie chcemy zabierać zbyt wielu kosmetyków, możemy tymczasowo zrezygnować ze stosowania toniku do twarzy. Nie musimy się też raczej martwić, że jeśli np. rano w biegu zapomnimy o toniku, to kondycja naszej cery diametralnie się pogorszy.
Oprócz tego warto jest wspomnieć, że istnieje też jeszcze jedna kategoria kosmetyków, które mogą zastępować nam tonik – czy to regularnie, czy przy niektórych okazjach. Mowa tu oczywiście o hydrolatach, które aplikuje się dokładnie w taki sam sposób, a ich właściwości również mogą być różnorodne.
Niemniej zdecydowanie dobrze jest docenić tonik do twarzy i sięgać po niego codziennie, a najlepiej dwa razy dziennie. Jeśli zostanie on odpowiednio dopasowany do potrzeb skóry, pomoże nam w utrzymaniu jej w doskonałym stanie, a nawet może stanowić jeden z kluczowych elementów pozbywania się jakiegoś problemu skórnego. Mowa tu m.in. o trądziku czy też skutkach nadwrażliwości cery na czynniki zewnętrzne. Tonik do twarzy może wesprzeć równowagę wydzielania łoju, oczyścić pory, ukoić stany zapalne, nawilżyć i ochronić skórę.
Jak dobrać właściwy tonik do twarzy?
Dokładnie tak samo jak w przypadku płynów micelarnych, kremów czy serów, tak samo tonik do twarzy powinien być właściwie dobrany do tego, jakimi cechami wyróżnia się nasza skóra i czego potrzebuje ona na co dzień. Jest to bardzo ważne, bo przykładowo stosowanie ściągającego toniku, posiadając skórę wrażliwą lub suchą, może prowadzić do podrażnień, a przede wszystkim skutkować silnym dyskomfortem. Dlatego też, kiedy chcemy znaleźć idealny kosmetyk dla siebie, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego skład. Oprócz tego możemy się też kierować zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu, ponieważ często wskazuje on, do jakiego typu skóry kierowany jest produkt oraz jakiego efektu możemy po nim oczekiwać
Tonik do cery trądzikowej
Cera trądzikowa, zwana inaczej cerą problematyczną, stanowi duże wyzwanie w trakcie codziennej pielęgnacji. Duża skłonność do wyprysków, a także zaczerwienień i wzmożonego łojotoku sprawia, że musimy z ogromną rozwagą dobierać produkty nakładane codziennie na twarz. Jeżeli dokucza nam trądzik, bardzo ważne jest, by postawić na preparaty antybakteryjne, ponieważ to właśnie ograniczanie namnażania bakterii będzie zapobiegało występowaniu kolejnych niedoskonałości.
Tonik dla cery trądzikowej również powinien posiadać właściwości, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii. Ciekawym rozwiązaniem będzie produkt z dodatkiem kwasu salicylowego, który działa delikatnie złuszczająco. W toniku do cery trądzikowej dobrze też poszukiwać ekstraktów ziołowych, np. z szałwii, rumianku czy mięty. Tego typu kosmetyki wspaniale odświeżają cerę, a dodatkowo wspomagają uregulowanie produkcji sebum. To, czego zdecydowanie należy unikać w składzie, to alkohol, który działa silnie wysuszająco i może doprowadzić do wzmożenia łojotoku.
Tonik do cery suchej
Cera sucha, jak sama nazwa na to wskazuje, boryka się z nadmiernym przesuszeniem, co powoduje widoczne suche skórki, szorstkość i niezdrowy koloryt, a nierzadko też uczucie ściągnięcia i pieczenia. W pielęgnacji należy zatem stawiać na kosmetyki nawilżające, a do tego kojące. Tonik do cery suchej powinien likwidować dyskomfort wynikający z suchości, a przy tym zapobiegać utracie nawilżenia. Dlatego i tutaj należy się wystrzegać takich dodatków jak alkohol.
Co w takim razie będzie najlepsze? Oczywiście tonik nawilżający, który za sprawą znajdujących się w nim substancji będzie doskonale wspierał barierę hydrolipidową skóry i wspomagał proces nawilżenia, za który w największej mierze odpowiadają stosowane później kremy. Do składników nawilżających możemy zaliczyć glicerynę czy kwas hialuronowy. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na te produkty, które zawierają łagodzące i nawilżające ekstrakty roślinne. Przykładem jest tonik do twarzy do cery suchej i wrażliwej Rare Flowers od L'Oréal Paris. Został on wzbogacony o wyciąg z róży i jaśminu, co pozytywnie wpływa na miękkość i komfort skóry.
Tonik do cery wrażliwej
Wybierając tonik do skóry wrażliwej, możemy w pewnej mierze kierować się podobnymi kryteriami, jak w przypadku toniku nawilżającego do cery suchej. Wrażliwość wiąże się z nadreaktywnością na czynniki zewnętrzne, co skutkuje zaczerwienieniem, obrzękiem, uczuciem ściągnięcia, pieczenia oraz swędzenia. Tonik powinien zatem redukować dyskomfort i wzmacniać barierę ochronną skóry. Tak samo powinniśmy się wystrzegać alkoholu, który mógłby wpłynąć na pogłębianie podrażnień. Co istotne: w przypadku cery wrażliwej trzeba szczególnie zwracać uwagę, aby jej nie pocierać.
Poszukując najlepszego toniku, który pozwoli nam na zredukowanie objawów wynikających z nadwrażliwości, warto rozglądać się za takimi składnikami, jak aloes, alantoina czy też woda różana. Wszystkie te składniki są niezwykle odżywcze, a przede wszystkim wspaniale koją i przyspieszają gojenie podrażnień. Podobnie jak w przypadku skóry suchej, sprawdzą się typowe nawilżacze, czyli gliceryna, mocznik oraz kwas hialuronowy. W ten sposób zatroszczymy się o to, by zmniejszać ewentualne obrzęki, a do tego odświeżać cerę, zwłaszcza po całym dniu.
Tonik do cery mieszanej i tłustej
Cera tłusta bywa także dość problematyczna w codziennej pielęgnacji. Wzmożony łojotok powoduje nieestetyczne świecenie, a na dodatek może sprawić, że pory zostaną zatkane, skąd już prosta droga do stanów zapalnych. Nieco podobnie jest w przypadku cery mieszanej, która łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej. Nadmiar sebum dostrzeżemy z pewnością w strefie T, czyli na czole oraz na nosie, z kolei policzki i boki twarzy mogą być znacznie przesuszone.
Jak sobie z tym poradzić? Tonik do cery tłustej powinien działać ściągająco i antybakteryjnie. Na uregulowanie wydzielania łoju wpłyną takie składniki, jak olej z pestek dyni czy też wyciąg z rumianku. Nie zapominajmy jednak o substancjach nawilżających, ponieważ to brak wilgoci powoduje, że gruczoły łojowe pracują ze wzmożoną siłą. W przypadku cery mieszanej zaś skuteczne może okazać się stosowanie dwóch różnych kosmetyków, w zależności od partii twarzy. Jednym z nich z powodzeniem może być tonik oczyszczający dla skóry normalnej i mieszanej Rare Flowers od L'Oréal Paris. Skutecznie przywraca naturalne pH skóry, a do tego ujędrnia i nawilża.
Tonik do cery dojrzałej
Cera dojrzała zmaga się z nieco innymi wyzwaniami. Przede wszystkim z wiekiem zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastyny w naszej skórze, wobec czego jest ona mniej gładka i napięta. Skutkiem tego jest utrata jędrności, a także pierwsze zmarszczki, które najbardziej widoczne są wokół oczu oraz w tzw. linii uśmiechu, co wynika oczywiście z naszej mimiki. Dodatkowo przy cerze dojrzałej dużo łatwiej o odwodnienie, które również wpływa na to, że skóra przestaje być tak elastyczna, jak byśmy tego chcieli.
Tonik do cery dojrzałej powinien mieć właściwości anti-aging, za które odpowiadają takie substancje, jak kwas hialuronowy, witamina C czy też retinol. Jednocześnie nie należy pomijać kwestii właściwego nawilżenia, dlatego dodatek gliceryny, aloesu czy kojącej wody różanej nie będzie tutaj bez znaczenia. Wypełniająco-wygładzający tonik Hyaluron Specialist od L'Oréal Paris to doskonały wybór w przypadku skóry dojrzałej. Wpływa on na wygładzenie zmarszczek, a dodatek wspomnianego kwasu hialuronowego wspaniale nawilża i odświeża cerę.