SPIS TREŚCI
Czym jest opadająca powieka?
Zanim przedstawimy najważniejsze wskazówki, jak malować opadającą powiekę, warto zacząć od podstaw i dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest opadająca powieka. Niestety to problem, który dotyczy znacznej części kobiet niezależnie od wieku i sprawia, że ciągle wyglądamy na smutne i zmęczone. Opadająca powieka, czyli hooded eye, to zmiana w wyglądzie skóry, która może uaktywnić się wraz z wiekiem lub towarzyszyć nam już od urodzenia. Wtedy przyczyną jej obecności najczęściej są uwarunkowania genetyczne.
Jak rozpoznać, czy jesteś posiadaczką opadającej powieki? Przede wszystkim należy wiedzieć, w jaki sposób odróżnić ją od opadającego kącika oka. Opadający kącik oka pojawia się wtedy, gdy zaczyna opadać tylko miejsce łączenia się powieki i linii oczodołu. Z kolei o opadającej powiece mówimy wtedy, gdy górna fałda powieki zaczyna zachodzić na dolną, w wyniku czego powieka często wygląda na tłustą.
Dla wielu posiadaczek opadającej powieki stanowi ona dość wstydliwy problem, który starają się zakamuflować makijażem. Warto jednak pamiętać, że aby makijaż oka z opadającą powieką rzeczywiście ukrywał jej mankamenty, powinien być wykonany właściwą techniką i co bardzo ważne, przy wykorzystaniu odpowiednich kosmetyków.
Makijaż na opadającą powiekę – co warto wiedzieć?
Wiele kobiet zmagających się z tym problemem często zastanawia się nad tym, jaki makijaż dla opadającej powieki będzie najlepszy? Oczywiście może on różnić się w zależności od tego, czy jest dzienny, czy wieczorowy, jednak sama technika wykonania w dużej mierze wygląda tak samo. W prawidłowym wykonywaniu makijażu opadającej powieki bardzo ważna jest praktyka. W tym celu przydatne mogą okazać się różnego rodzaju tutoriale, które poprowadzą Cię przez kolejne kroki, a także powiedzą, czego w przypadku opadającej powieki w makijażu należy unikać. Początki mogą być trudne, jednak nie zrażaj się. Z czasem opanujesz tę technikę do perfekcji.
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że makijaż opadającej powieki powinien optycznie powiększyć i równocześnie otworzyć nasze oko. Dlatego tak istotne jest zaaplikowanie cieni w odpowiednim miejscu na powiece i co bardzo ważne, wyciągnięcie ich ponad linię, w której dochodzi do załamania górnej powieki. W ten sposób optycznie ją podniesiemy.
Dzienny makijaż dla opadającej powieki
Kiedy wykonujemy makijaż dzienny, zazwyczaj zależy nam na tym, aby prezentować się świeżo, lekko i promiennie. Stąd wiele kobiet, także przez brak czasu przed wyjściem do pracy, rezygnuje z wykonywania pełnego makijażu oka. Jak zatem sprawić, aby opadająca powieka przestała być widoczna?
Przede wszystkim w dziennym makijażu na opadającą powiekę należy postawić na uniwersalne odcienie, jak delikatne brązy, beże czy brzoskwinie. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w paletkę cieni do makijażu o odpowiednio skomponowanych zestawach cieni w neutralnych kolorach lub odcieniach nude. Dobrze aby były w niej zarówno cienie matowe, jak i satynowe, które delikatnie połyskują, gdyż będą nam one niezbędne do rozświetlenia oka.
Wieczorowy makijaż opadającej powieki
W przypadku wieczorowego makijażu dla opadającej powieki mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Makijaż wieczorowy, w tym ślubny, powinien być zarówno wyrazisty, by dobrze prezentować się na zdjęciach, a równocześnie trwały, by w niezmienionym stanie wytrwał na naszych oczach całą noc. Tutaj szczególnie należy pamiętać o tym, że opadająca powieka jest zwykle dość tłusta, co może spowodować, że nieodpowiednie nałożenie cieni i ich rozblendowanie sprawi, że makijaż oka nie będzie prezentował się dobrze.
Podobnie jak w przypadku makijażu dziennego, wieczorowy makijaż oka z opadającą powieką nie może obejść się bez odpowiedniej bazy. Powinna ona być wysokiej jakości, dobrze rozprowadzać się na powiece i podkreślać kolor cieni. Obecność bazy jest niezbędna, gdyż w innym wypadku cienie nie pozostaną w nieskazitelnym stanie przez całą noc, będą się rolować, rozmazywać, a całość nie będzie wyglądać estetycznie. W przypadku kolorystyki cieni do wieczorowego makijażu dla opadającej powieki mamy pełną dowolność. Świetnie sprawdzą się brązy, złoto, odcienie fioletu czy nasyconej zieleni. Ważne, aby cień był dopasowany do tęczówki oka, a cały makijaż współgrał z naszą stylizacją.
Jak malować opadającą powiekę krok po kroku
Niezależnie od tego, czy wykonujemy dzienny, czy wieczorowy makijaż dla opadającej powieki, pewne elementy pozostają niezmienne. Dlatego, aby móc cieszyć się efektem końcowym i zatuszować opadającą powiekę, warto pamiętać o następujących krokach:
1. Nałóż na czystą i sucha powiekę bazę pod cienie – ujednolici jej koloryt, a także sprawi, że cienie będą o wiele trwalsze.
2. Po aplikacji bazy odczekaj kilka chwil i na całą powiekę nałóż matowy cień bazowy w cielistym odcieniu
3. W przypadku opadającej powieki szczególnie dobrze sprawdzają się różne odcienie brązu. Cień w tym kolorze nałóż na górną, nieruchomą część powieki, czyli tzw. poduszeczkę, a także na zewnętrznej stronie. Pamiętaj aby jak najlepiej rozblendować cień – inaczej na powiece mogą pojawić się plamy i całość nie będzie wyglądać estetycznie.
4. Jeśli wykonujesz wieczorowy makijaż opadającej powieki, w zewnętrznych kąciku oka zaaplikuj ciemniejszy odcień brązu lub czarny cień, również delikatnie kierując się ku górze. Dzięki temu Twoje spojrzenie nabierze głębi, a powieka się uniesie.
5. Na ruchomą powiekę zaaplikuj satynowy, połyskujący cień, który będzie delikatnie odbijał światło i optycznie powiększał oko. Zrezygnuj jednak z opcji z dużymi drobinkami.
6. Na wewnętrzną część dolnej powieki (przy kąciku oka) nałóż jasny cień, dzięki czemu Twoje oko także będzie wyglądać na większe.
7. Na zewnętrzną część dolnej powieki zaaplikuj używany wcześniej brązowy cień.
8. Dobrze wytuszuj rzęsy i gotowe!
O czym jeszcze warto pamiętać, wykonując makijaż na opadającą powiekę? Oto przydatne triki:
- zarówno cienie do powiek, jak i ewentualna kreska na powiecie nie powinny kierować się ku dołowi. To dodatkowo podkreśli opadającą powiekę i doda nam lat;
- ważną rolę odgrywają również brwi. Powinny być odpowiednio wyregulowane i dopasowane do owalu naszej twarzy;
- matowy cień nakładany nad załamaniem powieki powinno się zawsze rozcierać powyżej zgięcia, kierując się ku zewnętrznemu kącikowi oka;
- w przypadku opadającej powieki lepiej zrezygnować z nakładania czarnej kredki na linię wodną oka. W ten sposób dodatkowo je pomniejszymy. O wiele lepszym wyborem będzie kredka w cielistym odcieniu;
- przy opadającej powiece warto zadbać także o rzęsy – powinny być odpowiednio podkręcone i dobrze wytuszowane. Ten zabieg dodatkowo otwiera oko i sprawia, że wydaje się większe.
Makijaż opadającej powieki – czego unikać?
Makijaż oka z opadającą powieką nie należy do najłatwiejszych, jednak przy użyciu właściwych produktów i odpowiedniej technice stanie się on łatwy do opanowania. Niestety, ze względu na budowę oka, w makijażu dla opadającej powieki należy unikać stosowania niektórych kosmetyków, a także zrezygnować z konkretnych technik makijażowych, gdyż po prostu nie będą się dobrze prezentować.
Częstym błędem jest stosowanie satynowego cienia na górną część opadającej powieki, przez co nie jest możliwe uzyskanie efektu głębi, który w tym przypadku ma bardzo duże znaczenie. Przy opadającej powiece satynowe, błyszczące cienie nakładamy zawsze na ruchomą część.
Kolejnym błędem jest unikanie rozświetlacza. Ten kosmetyk do twarzy z powodzeniem możemy użyć do rozświetlenia wewnętrznego kącika oka, co w przypadku opadającej powieki odgrywa bardzo ważną rolę.
Wykonując makijaż dla opadającej powieki, bardzo ważne jest, aby poszczególne cienie dobrze się ze sobą komponowały i tworzyły wspólną całość. Inaczej cały makijaż będzie wyglądał niespójnie. Jeśli nie wiesz, jak w odpowiedni sposób połączyć cienie, sięgnij po gotową paletkę, która opiera się na konkretnej kolorystyce, na przykład brązów czy bardziej intensywnych odcieni.
Wykonując makijaż dla opadającej powieki, należy pamiętać także o tym, że makijaż całej twarzy powinien prezentować się w spójny sposób. Dlatego też jeśli stawiamy na mocniejsze zaakcentowanie oczu, nasze usta powinny być bardziej subtelne. Z kolei jeśli makijaż oczu jest stonowany, usta warto podkreślić bardziej intensywnym kolorem.
Makijaż oka z opadającą powieką – kosmetyki
Aby makijaż dla opadającej powieki prezentował się perfekcyjnie, oprócz odpowiedniej techniki warto sięgnąć po kosmetyki jak najlepszej jakości. Dzięki nim niezależnie od tego, czy wykonujemy makijaż dzienny, czy wieczorowy, nasze oczy będą wyglądać idealnie i obejdzie się bez poprawek. W przypadku makijażu dla opadającej powieki niezbędnym elementem jest dobra baza pod cienie, a także odpowiedni zestaw cieni. Te z kolei powinny być dobrze napigmentowane, nie osypywać się i dobrze blendować – będzie to istotne szczególnie dla początkujących z takim makijażem.
Warto zadbać także o wygląd naszych rzęs. Chyba nie ma nic gorszego jak kruszący się lub rozmazujący się tusz, który potrafi zepsuć cały makijaż. Aby temu zapobiec, dobrym rozwiązaniem będzie wybór tuszu od L'Oréal Paris Volume Million Lashes. Ta maskara dokładnie rozdziela rzęsy, a także nadaje im niesamowitą objętość. Oprócz rzęs należy pamiętać o odpowiednim wyglądzie brwi, który pozwoli uzyskać odpowiednia kredka, pomada lub maskara. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem będzie Pomada do Brwi Brow Artist L'Oréal Paris, która zapewnia bardzo długotrwały efekt.
Wybierając kosmetyki kolorowe do makijażu w trakcie zakupów online, czasami możemy nie być pewne, czy dany odcień rzeczywiście będzie dla nas odpowiedni. Dlatego też aby zapobiec rozczarowaniu po zakupie produktu, marka L'Oréal Paris przychodzi z bardzo praktycznym rozwiązaniem, jakim jest Virtual Try On. Dzięki temu narzędziu z poziomu swojego komputera lub telefonu będziesz w stanie w wirtualny sposób przymierzyć dany odcień produktu i samodzielnie ocenić, czy będzie on dla Ciebie odpowiedni.