SPIS TREŚCI
Nieprzyjemny zapach potu – jakie są jego przyczyny?
Dezodorant dla mężczyzn czy antyperspirant?
Dezodorant dla mężczyzn – jak działa?
Czym powinien cechować się najlepszy dezodorant męski?
Dezodorant dla mężczyzn – poprawna aplikacja
Dezodorant dla mężczyzn – w sprayu czy w kulce?
Jaki dezodorant męski do skóry wrażliwej?
Nieprzyjemny zapach potu – jakie są jego przyczyny?
Pocenie się, choć dla wielu osób jest niekomfortowe i nierzadko stanowi powód do wstydu, tak naprawdę stanowi naturalną reakcję naszego organizmu, która jest wręcz niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Pozwala na zachowanie prawidłowej temperatury ciała, a więc odgrywa znaczącą rolę w przypadku termoregulacji. Pocimy się w trakcie wysiłku fizycznego, w czasie upałów, a nierzadko i w stresujących sytuacjach. Sytuacja komplikuje się dopiero w momencie, gdy pocimy się zbyt intensywnie lub, co gorsza, nasz pot przyjmuje bardzo nieprzyjemny zapach.
Z pewnością nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że na ludzkim ciele znajduje się do nawet 5 milionów gruczołów potowych. Można podzielić je na dwie grupy:
- ekrynowe – rozmieszczone są na całej powierzchni ciała z wyjątkiem warg i biorą udział w jego termoregulacji. Pot, który produkują, jest bezbarwny oraz bezwonny. W jego składzie znajduje się woda, elektrolity, chlorek sodu, zbędne produkty przemiany materii. Na ich aktywność wpływa układ nerwowy – w trakcie silnego stresu pracują one intensywniej. Jeśli działają one w sposób prawidłowy, w ciągu dnia powinny wydzielać około 300 ml potu. Jeśli jego ilość jest większa i np. utrudnia codzienne funkcjonowanie, mówimy wtedy o nadpotliwości;
- apokrynowe – są one połączone z gruczołami łojowymi oraz aparatem włosowym. Uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania i ze względu na produkowany zapach potu bywają nazywane gruczołami zapachowymi. Są większe niż gruczoły ekrynowe i znajdują się tylko w okolicy pach, sutków i genitaliów. Nie biorą one udziału w procesie termoregulacji, ale mogą uaktywniać się także pod wpływem bodźców emocjonalnych, a także hormonów. Wydzielany przez nie pot ma często ostry i nieprzyjemny zapach głównie ze względu na obecność na skórze bakterii. Wydzielany przez gruczoły apokrynowe pot zawiera w sobie dużą ilość protein, które dla obecnych na skórze bakterii stanowią doskonałą pożywkę.
Co może wpływać na nieprzyjemny zapach potu? Oczywiście podstawową przyczyną jest brak odpowiedniej higieny naszego ciała. Miejsca, w których znajdują się gruczoły apokrynowe, stanowią idealne środowisko do gromadzenia się tam bakterii, które, jak już wiemy, żywią się składnikami znajdującymi się w wydzielanym pocie. Pozostałe czynniki, które również mają wpływ na to, czy nasz pot będzie miał nieprzyjemny zapach, to:
- niewłaściwie dobrane produkty kontrolujące wydzielanie potu;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej – wydzielany pot może dodatkowo mieć żółte zabarwienie. Jest to typowe dla okresu dojrzewania, jednak zaburzenia hormonalne mogą mieć miejsce również w dorosłym wieku;
- niewłaściwa dieta – to, co jemy, ma ogromny wpływ nie tylko na stan naszej skóry, ale i zapach potu. Picie niewystarczającej ilości wody, duża ilość soli, cukru i pikantnych przypraw w posiłkach, spożywanie żywności przetworzonej i fast foodów, a także dużej ilości czerwonego mięsa może sprawić, że nasz pot będzie miał bardzo nieprzyjemny zapach;
- obecność chorób – nieprzyjemny zapach potu może świadczyć o obecności niektórych schorzeń, jak cukrzyca czy choroby nerek.
Dezodorant dla mężczyzn czy antyperspirant?
Dezodorant i antyperspirant to nazwy, które często bywają używane zamiennie. Niestety jest to bardzo duży błąd, który może skutkować nieskutecznym działaniem, brakiem efektów i niezadowoleniem z zakupionego produktu. Nazwy dezodorant dla mężczyzn i antyperspirant nigdy nie powinny stanowić dla nas synonimu. Na czym w takim razie polega różnica pomiędzy tymi dwoma kosmetykami i kiedy sięgnąć po antyperspirant, a kiedy dezodorant?
Antyperspirant to produkt, którego używamy w sytuacji, gdy naszym problemem jest nadmierna ilość wydzielanego potu. Jego działanie polega na tymczasowym zablokowaniu gruczołów potowych poprzez zwężenie porów skóry. Sytuacja ta jest oczywiście odwracalna i produkt wystarczy zmyć wodą. Antyperspirant najczęściej aplikuje się pod pachami, jednak istnieją antyperspiranty aplikowane na inne partie ciała.
Antyperspiranty w większości przypadków są bezzapachowe, a na skórze utrzymują się dłużej niż dezodoranty – nawet do 48 godzin. Oznacza to, że nie muszą, a w zasadzie nie powinny być stosowane codziennie (mogą podrażnić lub przesuszyć skórę). Antyperspiranty w prawidłowy sposób powinno aplikować się na umytą i osuszoną skórę, najlepiej przed pójściem spać (antyperspiranty zwykle działają z opóźnieniem). W ich składzie najczęściej znajdują się sole glinu, które ograniczają wydzielanie potu. Z kolei dezodorant dla mężczyzn jest kosmetykiem, po który powinniśmy sięgać w sytuacji, gdy naszym problemem jest nieprzyjemny zapach potu. Jego zadaniem jest zatrzymanie powstawania nieprzyjemnego zapachu potu, który został już wydzielony na powierzchni naszej skóry. Tym, co wyróżnia najlepszy dezodorant dla mężczyzn, jest obecna w nim kompozycja zapachowa.
Dezodorant dla mężczyzn – jak działa?
Na czym w takim razie opiera się działanie dezodorantu dla mężczyzn? Jak już wspomniano, jego podstawą jest zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu potu, który może wydzielać się w trakcie sytuacji stresowych, gorąca czy intensywnego wysiłku fizycznego. Oprócz tego najlepszy dezodorant dla mężczyzn powinien wykazywać się działaniem antybakteryjnym, które zminimalizuje powstawanie flory bakteryjnej na skórze, odpowiedzialnej za nieprzyjemny zapach.
Czym powinien cechować się najlepszy dezodorant męski?
Jaki dezodorant męski będzie najlepszy? Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na zawarte w nim składniki. Wiele męskich dezodorantów posiada w swoim składzie alkohol, co niestety przy dłuższym stosowaniu może mocno przesuszyć skórę pod pachami lub wywołać podrażnienia. Pozostałe składniki, których lepiej unikać w dezodorantach dla mężczyzn, to formaldehyd i triklosan, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną w naszym organizmie, a także być przyczyną alergii skórnych.
Dobrze jest również zwrócić uwagę na kompozycję zapachową produktu. Dezodorant będzie towarzyszył nam najczęściej przez cały dzień, warto więc wybrać taki zapach, który będzie dla nas przyjemny, a nie np. ciężki i duszący. Dezodoranty o świeżym i orzeźwiającym zapachu są najlepszym rozwiązaniem do stosowania na co dzień.
Dezodorant dla mężczyzn – poprawna aplikacja
Mogłoby się wydawać, że w aplikacji męskiego dezodorantu nie ma niczego skomplikowanego. Mimo to wiele osób popełnia tutaj błędy, które z kolei wpływają na skuteczność samego produktu. O czym zatem warto pamiętać, aplikując na skórę dezodorant dla mężczyzn?
Dezodorant dla mężczyzn zawsze stosujemy na czystą i suchą skórę, najlepiej po umyciu. Bardzo częstym błędem jest aplikowanie tego produktu w ciągu dnia, bezpośrednio na spoconą skórę, na przykład po intensywnej aktywności fizycznej na siłowni. Niestety, postępując w ten sposób, nie sprawimy, że nieprzyjemna woń potu zniknie. W takiej sytuacji warto jest wybrać dezodorant o przedłużonej trwałości, jak Dezodorant w sprayu Magnesium Defense 48H od L'Oréal Paris.
Dezodorantu dla mężczyzn nie powinniśmy także aplikować na skórę podrażnioną lub też po depilacji – produkt może ją mocno podrażnić i przesuszyć, szczególnie jeśli w swoim składzie będzie zawierał alkohol etylowy. Kiedy nakładamy dezodorant na skórę, powinniśmy odczekać, aż produkt dobrze się wchłonie – jeśli zaraz po aplikacji założymy ubranie, może to skutkować nieestetycznymi plamami pod pachami.
O czym jeszcze warto pamiętać przy aplikacji dezodorantu? Aby zniwelować zapach potu, warto zadbać o częstą zmianę ubrań – tkaniny bardzo szybko przesiąkają nieprzyjemnym zapachem, dlatego nawet po aplikacji dezodorantu możesz odczuwać na sobie przykrą woń. Warto również rozważyć depilację pach, nie tylko ze względów estetycznych, ale i higienicznych. Pot, który gromadzi się na znajdujących się pod pachami włoskach stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Należy również pamiętać o prawidłowej higienie naszego ciała.
Jeśli nieprzyjemny zapach potu pojawia się u Ciebie niespodziewanie lub jest bardzo ostry i uciążliwy bez konkretnej przyczyny, należy skonsultować to z lekarzem.
Dezodorant dla mężczyzn – w sprayu czy w kulce?
Dezodorant w sprayu dla mężczyzn, w kulce, a może w sztyfcie? Dostępność tak wielu opcji powoduje, że wybór jednego, spełniającego nasze potrzeby produktu może być znacznie trudniejszy. Czy jednak forma kosmetyku ma wpływ na jego skuteczność? W żadnym wypadku. Dezodorant dla mężczyzn w sprayu będzie równie skuteczny jak ten w sztyfcie czy w kulce. Tak naprawdę wybór formuły i sposobu aplikacji w żadnym wypadku nie wpływa na jego działanie.
Dla wielu mężczyzn najlepszym rozwiązaniem będzie dezodorant w sprayu ze względu na szybkość i łatwość w aplikacji. Zaaplikowany w odpowiedniej ilości oraz z właściwej odległości nie powinien spowodować plam na ubraniu. W przypadku dezodorantu w kulce problemem może być dłuższe wysychanie na skórze, a sztyft może pozostawiać na odzieży plamy. Mimo to w tym przypadku również wiele zależy od tego, czy poprawnie zaaplikujemy kosmetyk.
Jaki dezodorant męski do skóry wrażliwej?