SPIS TREŚCI
Oczyszczanie twarzy – po co je wykonujemy?
Żel do mycia twarzy – w jakim celu go używamy?
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – rutyna poranna
Jak aplikować żel oczyszczający do twarzy?
Jakie składniki powinien zawierać żel do oczyszczania twarzy?
Żel do mycia twarzy trądzikowej
Żel oczyszczający do twarzy – cera wrażliwa
Oczyszczanie twarzy – po co je wykonujemy?
Nasza skóra przez cały czas narażona jest na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz niepożądane substancje. Mowa tu m.in. o zanieczyszczeniach powietrza, drobnoustrojach i bakteriach. Dodatkowo przez cały czas pracują nasze gruczoły łojowe, które wytwarzają sebum. Wszystko to zalega na powierzchni twarzy, co w połączeniu z fragmentami martwego naskórka może zatykać pory. Z tego względu będą one rozszerzone i widoczne gołym okiem. Ponadto mieszanka łoju, komórek naskórka i wszelkich zanieczyszczeń, która blokuje ujścia mieszków włosowych, może prowadzić do powstawania wyprysków, takich jak zaskórniki.
Właśnie dlatego powinniśmy regularnie wykonywać oczyszczanie twarzy. Dzięki niemu w łatwy sposób pozbędziemy się wspomnianych substancji, a skóra będzie czysta, odświeżona, a przez to także zdrowsza i ładniej wyglądająca. Pomijając mycie twarzy, trudno będzie nam oczekiwać, że składniki aktywne zawarte w kremach czy serach będą dobrze się wchłaniać. Z kolei nakładając produkty nawilżające na oczyszczoną już cerę, pozwolimy im w pełni rozwinąć swoje działanie.
Jak często oczyszczać twarz?
No dobrze, ale przecież z zanieczyszczeniami mamy głównie do czynienia w ciągu dnia, więc to wieczorne mycie wydaje się tutaj najważniejsze. Czy powtarzanie tej czynności rano naprawdę jest konieczne? Jak najbardziej. Nie zapominajmy, że gruczoły łojowe pracują nieustannie, również wtedy, kiedy śpimy. Drobnoustroje i drobinki kurzu zaś mogą się znajdować na naszej pościeli, skąd bardzo łatwo mogą przenieść się na twarz. Dodajmy też do tego fakt, że przed nałożeniem kremu na dzień dobrze jest usunąć ze skóry pozostałości tych kosmetyków, które zaaplikowaliśmy wieczorem.
Wiele osób, przygotowując się rano do wyjścia do pracy, szkoły czy nawet na zakupy, wykonuje też makijaż. Musimy zatem pamiętać, że kluczem do estetycznego, długo utrzymującego się makijażu jest właśnie wypielęgnowana skóra. Dzięki oczyszczaniu istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie będziemy musieli nakładać grubej warstwy podkładu, by ukryć aktywne stany zapalne czy zaczerwienienia.
Oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie jest bardzo ważne, jeśli chcemy utrzymać cerę w doskonałej kondycji. Podziękuje nam za to zarówno skóra sucha, normalna i mieszana, jak i tłusta, trądzikowa, wrażliwa czy naczynkowa.
Żel do mycia twarzy – w jakim celu go używamy?
Jeśli chodzi o oczyszczanie twarzy, to pod względem kosmetyków dostępnych na rynku mamy naprawdę szeroki wybór. Różnią się one nie tylko składem, ale też konsystencją. Dlatego wyróżniamy m.in. mleczka, olejki, pianki, masła, balsamy, a nawet pudry. Nie da się jednak ukryć, że szczególną popularnością cieszą się żele do mycia twarzy. Skąd to się bierze?
Z pewnością duży udział ma w tym niezwykła łatwość aplikacji oraz wydajność tego typu produktów. Zazwyczaj wystarczy zaledwie niewielka ilość, by wytworzyć delikatną piankę, która w błyskawiczny sposób usunie wszelkie zanieczyszczenia. Żel oczyszczający do twarzy posiada lekką formułę, podczas gdy niektóre masła czy olejki mogłyby być zbyt ciężkie np. dla cery tłustej.
Dodatkowym atutem jest fakt, że w zakresie żeli do oczyszczania twarzy mamy naprawdę szeroki wybór. Kosmetyki z tej kategorii są podzielone nie tylko ze względu na typ skóry czy konkretny problem, które mają zwalczać, ale też wyróżniają się zróżnicowanymi składnikami aktywnymi. Dzięki temu możemy liczyć na to, że wybrany żel będzie zarówno usuwał zanieczyszczenia, jak i działał nawilżająco, odżywczo, kojąco czy matująco. Do popularnych składników możemy z pewnością zaliczyć kwas hialuronowy, wodę różaną czy też wszelkie ekstrakty roślinne oraz owocowe.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – rutyna poranna
Czym jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które bywa też określane wieloetapowym oczyszczaniem twarzy? Polega on na redukcji zanieczyszczeń, w której wykorzystuje się co najmniej dwa kosmetyki. Jak wiadomo, wieczorem konieczny może się okazać demakijaż, jeżeli wcześniej nakładaliśmy kosmetyki kolorowe. Do tego zadania zwykle wykorzystujemy płyny micelarne lub inne produkty o najbardziej komfortowej dla nas konsystencji. Później sięgamy po żel do mycia twarzy, a na koniec toniki bądź hydrolaty.
Dlaczego warto wykorzystywać tę metodę? Nawet jeżeli w naszej pielęgnacji zagościł dobry żel do mycia twarzy, który posiada wiele dobroczynnych właściwości, to wciąż może być odrobinę za mało, zwłaszcza gdy posiadamy cerę problematyczną, np. z trądzikiem lub taką, która ma skłonność do podrażnień. W związku z tym użycie rano toniku tuż po tym, jak dokładnie umyliśmy twarz, pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty.
Zadaniem toniku jest zazwyczaj ukojenie skóry po skrupulatnym oczyszczaniu. W trakcie tego procesu może dojść do zaburzenia równowagi naturalnego pH, co jest całkowicie naturalne, kiedy na cerę nakładane są substancje o działaniu myjącym. Za sprawą toniku uda się przywrócić odpowiednie pH, a przy tym przygotować skórę na dalsze kroki pielęgnacyjne, np. poprzez delikatne zwężenie porów.
W tej roli sprawdzi się wypełniająco-wygładzający tonik Hyaluron Specialist od L'Oréal Paris. Zawartość kwasu hialuronowego sprawia, że formuła produktu nawilża, wygładza i tonizuje, dzięki czemu cera jest odświeżona, a jej komfort zostaje przywrócony. Będzie to świetny wybór przede wszystkim dla osób po 25. roku życia, którym zależy na zredukowaniu zmarszczek.
Jak aplikować żel oczyszczający do twarzy?
Jak już zostało wspomniane, żel do mycia twarzy charakteryzuje przede wszystkim łatwość aplikacji. Rano, kiedy chcemy przygotować skórę na kosmetyki nawilżające oraz kolorowe, powinniśmy zwilżyć ją delikatnie letnią wodą. Później nabieramy odrobinę żelu – zwykle wystarczy ilość o wielkości ziarnka grochu – i albo spieniamy produkt w dłoniach, albo bezpośrednio na skórze. Całość należy dokładnie wmasować, nie pomijając tak newralgicznych punktów jak linia włosów, skrzydełka nosa czy okolice uszu. Często się zdarza, że te strefy na naszej twarzy są traktowane po macoszemu, co z kolei stwarza idealne środowisko do namnażania się bakterii i gromadzenia się zanieczyszczeń, które później mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości.
Kiedy czujemy, że cera jest dokładnie umyta, pozostałości produktu spłukujemy dokładnie letnią wodą. Żeby osuszyć twarz, najlepiej korzystać z miękkiego, bawełnianego ręcznika, który wykorzystujemy wyłącznie do tego celu. Chcąc jeszcze bardziej zatroszczyć się o higienę i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii, możemy również wykorzystać w tej roli jednorazowy ręcznik papierowy.
Gdy skóra jest już całkowicie sucha, spryskujemy ją tonikiem lub przemywamy nasączonym nim wacikiem kosmetycznym.
Jakie składniki powinien zawierać żel do oczyszczania twarzy?
Żeby żel oczyszczający do twarzy zdawał egzamin, powinien zawierać składniki, które pozwalają na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. Jest to w dużej mierze uzależnione od tego, jaką mamy skórę. Cera sucha, wrażliwa czy naczynkowa polubi się szczególnie z naturalnymi, łagodnymi substancjami myjącymi, z kolei skóra tłusta i mieszana może potrzebować nieco silniejszych detergentów, które faktycznie pozbędą się zanieczyszczeń nawet z głębszych partii skóry. Bez względu na indywidualne potrzeby z całą pewnością należy unikać w żelu alkoholu – działa on wysuszająco i drażniąco.
Wspominaliśmy, że poza składnikami oczyszczającymi w żelu do mycia twarzy powinny się znaleźć te substancje aktywne, które zatroszczą się o kondycję skóry i dostarczą jej cennych wartości odżywczych. Do takich możemy zaliczyć wymieniany wcześniej kwas hialuronowy. Posiada on zdolność do wiązania wody w naskórku, a jest to niezbędne, jeśli chcemy, by nasza cera przez długi czas pozostawała miękka, napięta, jędrna i gładka. Dlatego też w codziennej pielęgnacji z pewnością sprawdzi się wypełniająco-oczyszczający żel myjący Hyaluron Specialist od L'Oréal Paris. Zapewnia młody wygląd skóry na dłużej, a przy tym przywraca jej upragniony komfort. Dodatek kwasu hialuronowego sprawia, że oprócz doskonałych właściwości oczyszczających produkt ten ma również działanie nawilżające i wygładzające. Na dodatek jest on przeznaczony do pielęgnacji każdego typu cery.
Co jeszcze może się okazać zbawienne w składzie dobrego żelu do mycia twarzy? Oleje roślinne, inaczej emolienty. Tego typu składniki pokrywają skórę ochronną warstwą, która zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Do takich substancji możemy zaliczyć powszechnie wykorzystywane masło shea, które oprócz tego znakomicie odżywia. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas żel zawiera wodę różaną lub ekstrakt z róży. Jest on znany ze swoich właściwości kojących, jeśli zatem po myciu często doświadczamy nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i pieczenia, taki kosmetyk w naszej rutynie będzie strzałem w dziesiątkę.
Żel do mycia twarzy trądzikowej
Cera trądzikowa jest niestety cerą problematyczną. Ma skłonność do silnego łojotoku, co z kolei prowadzi do powstawania wyprysków – mogą to być nie tylko zaskórniki, ale też krostki, grudki, a nawet ropne torbiele. Trądzik to powszechna choroba skóry, z którą walka może zająć wiele miesięcy, a nawet lat. Jednym z kluczowych elementów leczenia jest oczywiście zastosowanie właściwie dopasowanej pielęgnacji – a oczyszczanie twarzy to w tym przypadku najważniejszy jej etap.
Żel do mycia twarzy trądzikowej pod żadnym pozorem nie powinien zawierać wspomnianego alkoholu, ale też mydła i jego pochodnych. Najważniejsze zatem, by unikać składników wysuszających. Choć nadmierne wydzielanie sebum często powoduje, że chcemy jak najbardziej zmatowić twarz, to jednak przesuszanie skóry spowoduje jedynie jeszcze bardziej wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Zamiast tego lepiej postawić na produkt z delikatnymi, ale skutecznymi detergentami, a także z dodatkiem substancji nawilżających i łagodzących.
Żel oczyszczający do twarzy – cera wrażliwa
Cera wrażliwa również może sprawiać wiele kłopotów. Bardzo gwałtownie reaguje ona na czynniki zewnętrzne, m.in. wiatr, zmiany temperatury czy promieniowanie UV. Skutkiem tego jest uczucie dyskomfortu, swędzenia czy kłucia, a na twarzy często pojawia się nieestetyczne zaczerwienienie. Oprócz tego ten rodzaj skóry ma skłonność do przesuszeń i podrażnień, co wiąże się z nieprawidłowo działającą warstwą hydrolipidową, która pełni funkcje ochronne.
Chcąc zaopatrzyć się w żel oczyszczający do twarzy, który będzie dobrze współgrał z wymagającymi potrzebami cery wrażliwej, dobrze jest wybrać taki kosmetyk, który poza usuwaniem zanieczyszczeń będzie również przyjemnie koił. Do takich możemy zdecydowanie zaliczyć żel-krem do mycia twarzy dla skóry wrażliwej i suchej Rare Flowers od L'Oréal Paris. Zawartość łagodzącego ekstraktu z róży oraz ochronnego i nawilżającego jaśminu pozwoli na łatwe odświeżenie skóry.