Sama nazwa hair cycling może się nam kojarzyć z inną rutyną pielęgnacyjną, która dotyczy pielęgnacji twarzy, czyli skin cycling. Skin cycling to trzy kroki w cyklicznej pielęgnacji skóry twarzy, które w logiczny sposób uzupełniają się wzajemnie i przygotowują skórę do przyjęcia kolejnych etapów rutyny pielęgnacyjnej: eksofliacja (peeling, który dokładnie oczyszcza skórę twarzy), retinoidy (działanie przeciwzmarszczkowe i naprawcze) i nawilżanie (krok odżywiający i regenerujący skórę).
Podobnie jest z hair cycling. Trend stał się niezwykle popularny na Tik-Toku. Szybko jednak na jego temat wypowiedzieli się trycholodzy i inni profesjonaliści, którzy dostrzegli w hair cyclingu dobrą propozycję codziennej pielęgnacji włosów dla każdego.
Hair cycling składa się z trzech kroków:
1. REGENERACJA
Krok, który ma na celu regenerację uszkodzeń struktury włosów oraz uszkodzeń skóry głowy.
2. NAWILŻENIE
Etap, który dostarcza naszym włosom intensywnego nawilżenia, które tracą w wyniku działania czynników zewnętrznych np. promieniowania UV, wiatr czy używanie suszarki lub prostownicy.
3. ODŻYWIENIE
Ostatni krok, który ma na celu dostarczenie naszym włosom składników, które pozwolą im utrzymać nawilżenie. Dzięki temu otrzymują dodatkową ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Dlaczego powstał hair cycling? Cały trzystopniowy cykl pielęgnacyjny jest odpowiedzią na najważniejsze potrzeby włosów i skóry głowy. W dużej mierze wynikają one ze szkodliwego działania czynników zewnętrznych, które prowadzą do różnorodnych problemów i uszkodzeń. Jakie to są czynniki?
Promieniowanie UV (promienie słoneczne)
Nadmierne wystawienie włosów na działanie promieni słonecznych wpływa na ich przesuszenie, utratę wilgotności, a w rezultacie na ich znaczne osłabienie. Oprócz tego wpływa na wygląd włosów, których kolor płowieje.
Smog
Smog to charakterystyczna mieszanka zanieczyszczeń powietrza, która w ciągu dnia może osiadać na włosach i sprawić, że staną się matowe i osłabione.
Metale ciężkie
Do najczęściej spotykanych metali ciężkich w zanieczyszczeniach powietrza należą między innymi ołów, arsen czy rtęć. Mogą osiadać na skórze głowy i włosach doprowadzając do stanów zapalnych oraz znacznego osłabienia włosów.
Chlor
Często obecny w wodzie (szczególnie w basenach) może prowadzić do znacznego przesuszenia włosów, łamliwości i blaknięcia ich koloru.
Wysoka temperatura
Użycie w codziennej stylizacji suszarki, prostownicy, lokówki i innych urządzeń emitujących wysoką temperaturę może prowadzić do mikrouszkodzeń struktury włosów i ich przesuszenia.
Wiatr
Silny wiatr nie tylko wysusza włosy, sprawiając, że stają się matowe, ale również zwiększa ryzyko przenoszenia innych zanieczyszczeń powietrza, które osiadają na włosach.
Do innych czynników zewnętrznych, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na włosy i skórę głowy należą między innymi
dym tytoniowy,
zanieczyszczenia wody,
„twarda woda”,
ozon,
pyły zawieszone PM2,5 i PM10,
pestycydy i herbicydy,
pyłki roślinne, tlenki siarki, roztocza kurzu, pleśń, związki chemiczne z produktów pielęgnacyjnych.