W 1989 roku firma L'Oréal zupełnie zrezygnowała z testowania swoich produktów na
zwierzętach. Stało się to na 14 lat przed wprowadzeniem regulacji prawnych w tym zakresie. L'Oréal całkowicie zaprzestał badania składników swoich produktów na zwierzętach w 2013 roku.
9 października 2017 r. OECD ogłosiło, że przyjęło metodę U-SENS™ (do przewidywania potencjału uczulającego) oraz metodę HCE EIT (do wykrycia potencjalnego działania drażniącego dla oczu przez substancje chemiczne), które można stosować zamiast testów wykonywanych na zwierzętach. Przyjęcie przez OECD tych metod pozwala wszystkim branżom przemysłu sięgać po dwie, opracowane przez laboratoria badań L’Oréal, metody alternatywne.
L’Oréal to jedyna firma kosmetyczna, która może pochwalić się spójnym połączeniem ambicji, technologii i wyjątkowej ciągłości zebranych danych, posiadając:
- doświadczenie w branży kosmetycznej pozyskane na przestrzeni 100 lat;
- specjalistyczną wiedzę o inżynierii tkankowej na podstawie 40 lat badań;
- możliwość uwzględnienia danych bezpieczeństwa pozyskanych podczas przeprowadzonych testów na zwierzętach;
- dane odnoszące się do skuteczności, pozyskane z prób wykonanych na tkankach zrekonstruowanych oraz badaniach klinicznych z udziałem ludzi;
- informacje zwrotne z post marketingowej kontroli kosmetyków itd.
Cała ta wiedza pozwoliła naszym naukowcom wykonać znaczący krok w kierunku stosowania oceny predyktywnej, przewidywania możliwych niepożądanych efektów ubocznych działania składnika, a także odtworzenia mechanizmów zachodzących w ludzkim ciele. Cel, jaki nam przyświeca, to przewidywanie braku wpływu działania na zdrowie ludzi i planetę, szybciej i bezpieczniej, zapewniając zauważalną skuteczność produktów.