Spis treści
Ochrona przeciwsłoneczna twarzy – dlaczego jest ważna?
Krem SPF do twarzy – jaki poziom ochrony wybrać?
Kremy z filtrem do twarzy – przed czym chronią?
Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem do twarzy?
Czy krem z filtrem można stosować codziennie?
Czy krem z filtrem można aplikować pod makijaż?
Czy krem z filtrem do twarzy wymaga reaplikacji?
Jak chronić skórę twarzy przed słońcem?
Ochrona przed promieniami UV – podsumowanie
Ochrona przeciwsłoneczna twarzy – dlaczego jest ważna?
Nie da się ukryć, że słońce ma dla naszego organizmu korzystny wpływ. Wspomaga syntezę witaminy D3, której odpowiedni poziom jest kluczowy dla dobrego zdrowia i jednocześnie poprawia nasze samopoczucie. To właśnie dlatego, przebywając na słońcu, czujemy się zrelaksowani i jesteśmy w dobrym humorze.
Wielu osobom wydaje się, że ochrona przeciwsłoneczna skóry twarzy niezbędna jest tylko w okresie wakacyjnym. To prawda, że latem promienie słoneczne są bardziej intensywne. Jednak stosowanie kremu ochronnego z SPF jest niezbędne przez cały rok, niezależnie od tego, czy w danym dniu świeci słońce lub spędzamy go nie wychodząc z domu.
Niestety to właśnie skóra twarzy jest częścią ciała, która bardzo często bywa pomijana w kontekście ochrony przed promieniowaniem UV, które ma na nią niekorzystny wpływ przez cały rok. Wiele kobiet uważa, że zaaplikowanie kremu BB lub podkładu będzie wystarczającą ochroną dla ich cery. Tymczasem kosmetyk, który nie posiada w swoim składzie odpowiednio wysokiego SPF, nie będzie w stanie zapewnić ochrony przed słońcem.
Brak ochrony skóry twarzy przed promieniowaniem UV może mieć wpływ na powstawanie nieestetycznych przebarwień. Odpowiada również za podrażnienia i szybsze starzenie się skóry. Promieniowanie słoneczne choć ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nigdy nie powinno być dostarczane skórze w nadmiarze.
W rzeczywistości 80% przypadków starzenia się skóry jest spowodowane promieniami UV. Fotostarzenie się skóry to nic innego jak uszkodzenia w jej strukturze, wywołane szkodliwym działaniem promieniowania UV. Skóra, na której można zaobserwować oznaki fotostarzenia jest wiotka, poszarzała, przesuszona. Dodatkowo posiada tendencję do szybszego powstawania zmarszczek.
SPF – co to takiego?
Kremy do twarzy z filtrem SPF powinniśmy włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej na stałe i pamiętać o ich aplikacji każdego dnia. Co jednak oznacza SPF i dlaczego jest istotny również w przypadku ochrony skóry twarzy?
SPF to skrót nazwy wywodzącej się z języka angielskiego – Sun Protection Factor. Określa on stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne między innymi za oparzenia skóry i może przyczyniać się do rozwoju raka skóry.
SPF określa, jak długo możemy przebywać na słońcu po aplikacji kremu z filtrem bez ryzyka oparzenia, w porównaniu z czasem, jaki możemy spędzić bezpiecznie na słońcu bez ochrony SPF.
By to sprawdzić, należy pomnożyć wartość SPF przez indywidualny czas wystąpienia rumienia na skórze, który wynosi 10-15 minut lub więcej, w zależności od fototypu skóry. Przykładowo, jeśli rumień występuje u kogoś po 15 minutach, po zastosowaniu kremu z filtrem SPF 30 wartość ta wyniesie ponad 5 godzin. Czy to znaczy, że po jednorazowej aplikacji kremu z filtrem SPF 30 można na słońcu bezkarnie spędzić aż tyle czasu?
Oczywiście, że nie. Wartość podawana w ten sposób na opakowaniu jest umowna. Poza tym, aby rzeczywiście było to możliwe i kremy z filtrem do twarzy lub ciała zapewniały wysoką ochronę, ważna jest ilość nałożonego produktu oraz jego reaplikacja, którą powinno wykonywać się co 2 godziny lub po każdym wyjściu z wody, jeśli spędzamy czas na basenie lub nad morzem.
Krem SPF do twarzy – jaki poziom ochrony wybrać?
Przeglądając oferty sklepów i drogerii, jesteśmy w stanie zauważyć, jak obszerny jest asortyment produktów, których zadaniem jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Zatem jaki rodzaj ochrony wybrać, SPF 20, 30, a może SPF 50?
Na rynku możemy znaleźć kosmetyki, między innymi kremy z filtrem do twarzy, oferujące cztery rodzaje ochrony przed słońcem:
- niską ochronę – kosmetyki o SPF 10;
- średnią ochronę – kosmetyki o SPF 15, 20, 25;
- wysoką ochronę – kosmetyki o SPF 30 i 50;
- bardzo wysoką ochronę – kosmetyki o SPF 50 i więcej.
Jak w takim razie dobrać kosmetyk do twarzy by mieć pewność, że zapewnia wysoką ochronę? Warto dopasować go do swojego fototypu skóry. Osoby o I i II fototypie skóry są w największym stopniu narażone na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Stąd najbezpieczniejszym wyborem dla nich będzie krem z filtrem SPF 50 lub wyższym.
Oprócz tego, bardzo ważny jest właściwy dobór wysokości SPF do aktualnej pory roku, jak i formy spędzania przez nas czasu wolnego. Stąd, jeżeli często narażamy swoją skórę twarzy na szkodliwe działanie promieni słonecznych, niezbędny jest krem z wysoką lub bardzo wysoką ochroną. Natomiast w okresie zimowym lub gdy większość dnia spędzamy w budynku, można sięgnąć o SPF 20+.
Jednocześnie, jeśli wybieramy krem z SPF do twarzy, warto zdecydować się na jak najwyższy faktor, gdyż od momentu jego aplikacji poziom ochrony zaczyna stopniowo spadać. W tym miejscu szczególnie polecamyRevitalift Filler Intensywnie Wypełniający Krem Anti-Age na Dzień SPF 50 od L'Oréal Paris. Gwarantuje wysoką ochronę przeciwsłoneczną na poziomie SPF 50. Dodatkowo wykazuje silne działanie nawilżające, gdyż został wzbogacony w kwas hialuronowy, a dokładniej jego 3 rodzaje:
- Makro kwas hialuronowy – silnie nawilża skórę;
- Mikro kwas hialuronowy – wspomaga ujędrnienie skóry i przywrócenie jej objętości;
- Mikrowypełniający kwas hialuronowy – nawilża i wspiera skuteczną redukcję zmarszczek (50x mniejszy niż makro kwas hialuronowy).
Przywraca skórze sprężystość, działa antyoksydacyjnie i chroni przed negatywnymi skutkami fotostarzenia oraz promieniowania UVA i UVB. Jego lekka konsystencja szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy ani białych śladów na skórze.
Kremy z filtrem do twarzy – przed czym chronią?
Przed czym chroni krem do twarzy z filtrem? Mówiąc najogólniej, przed promieniowaniem. Jest to jednak zbyt ogólne stwierdzenie, gdyż tak naprawdę jesteśmy w stanie wyróżnić 3 rodzaje promieniowania UV.
Pierwszy typ to promieniowanie UVC. Nie ma ono jednak wpływu na naszą kondycję skóry, gdyż jest to rodzaj krótkiego promieniowania, którego fale nie docierają do powierzchni Ziemi i pochłaniane są przez warstwę ozonową.
Drugi rodzaj to promieniowanie UVB. Odpowiada za powstawanie opalenizny, jednak jest bardzo niebezpieczne dla naszej skóry. Dociera głównie do powierzchniowych warstw naskórka. Wywołuje zaczerwienienia oraz oparzenia, a także odpowiada za powstawanie zmian nowotworowych. Promieniowanie UVB i jego natężenie jest zależne od pory roku oraz dnia – jego największe natężenie ma miejsce pomiędzy godziną 10.00 a 16.00.
Równie niebezpieczne jest promieniowanie UVA. Jego promienie docierają aż do skóry właściwej. Zmiany wywołane promieniowaniem UVA są niekorzystne dla komórek skóry. Ma ono wpływ na struktury białek i kwasów nukleinowych, a zmiany, jakie w ten sposób zachodzą w DNA, nie pozostają bez znaczenia dla ewentualnego rozwoju nowotworów skóry. Oprócz tego promieniowanie UVA znacznie przyspiesza fotostarzenie komórek skóry, wpływa na rozwój wolnych rodników, a oprócz tego uszkadza włókna kolagenowe.
Wybierając krem ochronny z filtrem, oprócz faktora warto zwrócić uwagę na to, jakie filtry zostały zawarte w danym produkcie. Możemy wyróżnić:
- filtry naturalne;
- filtry chemiczne;
- filtry fizyczne.
Naturalne kosmetyki oraz produkty chroniące przed słońcem często wzbogacone są w naturalne składniki aktywne, które są naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Można zaliczyć do nich chociażby olej z pestek malin, masło shea, wosk pszczeli czy alantoinę. W przypadku naturalnych filtrów przeciwsłonecznych warto mieć jednak na uwadze fakt, że nie są one stabilne, przez co nie będą w stanie zapewnić tak skutecznej ochrony jak filtry mineralne czy chemiczne, które są rekomendowanym wyborem. Dlatego też warto mieć świadomość, że naturalne kosmetyki i surowce, jak wspomniany popularny olej z pestek malin, mogą stanowić świetny dodatek w pielęgnacji skóry po opalaniu, jednak nigdy nie powinny pełnić funkcji samodzielnego filtra.
Filtry fizyczne to substancje, których działanie polega na odbijaniu promieni UV, które padają na skórę twarzy. Nie posiadają one zdolności wnikania do wnętrza naskórka, przez co na powierzchni skóry tworzą ochronną tarczę. Ich jedynym minusem może okazać się białe zabarwienie, jakie pojawia się na skórze po aplikacji. Najczęściej wykorzystywane filtry fizyczne to tlenek cynku, tlenek tytanu, tlenek żelaza oraz mika.
Krem do twarzy, który zawiera filtry chemiczne to także bardzo dobry wybór ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. W przeciwieństwie do filtrów fizycznych, filtry chemiczne wnikają w powierzchniowe warstwy naskórka. Ich działanie polega na częściowym pochłanianiu promieni o krótkiej fali i odbijaniu tych, których długość fali wynosi więcej niż 380 nm. W niektórych kremach można znaleźć także połączenie filtrów fizycznych z chemicznymi, co również jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem do twarzy?
By mieć pewność, że krem z filtrem zapewnia nam odpowiednią ochronę, należy zwracać uwagę nie tylko na jego poziom ochrony, ale również sposób aplikacji. Nawet najlepszy produkt w takiej sytuacji nie zda egzaminu, jeśli zostanie nałożony w nieodpowiedni sposób.
W przypadku aplikacji kremu z filtrem SPF na twarz bardzo dużą rolę odgrywa ilość aplikowanego produktu. Pojedyncza, cienka warstwa może okazać się niewystarczająca. Zalecana ilość to połowa łyżeczki do herbaty, która pozwoli pokryć zarówno skórę całej twarzy, jak i szyi. Niestety nie dla każdego taki sposób to wygodne rozwiązanie. Skąd zatem mieć pewność, że nałożyliśmy odpowiednią ilość? Zamiast tego możesz odmierzyć odrobinę kremu, aplikując go na długość dwóch palców. Do tego celu możesz użyć także specjalnej wagi. Potrzebną ilość produktu odmierzyć na specjalnej miarce, a następnie zaaplikować.
Czy krem z filtrem można stosować codziennie?
Czy krem z filtrem do twarzy można stosować codziennie? Zdecydowanie tak! Co więcej, będzie on świetnym rozwiązaniem nie tylko przy cerze wrażliwej. Jak już wspomnieliśmy, nasza skóra na szkodliwe działanie promieniowania UVA jest narażona przez cały rok. Dlatego też, by zapewnić jej jak najwyższą ochronę i jednocześnie opóźnić procesy starzenia, krem ochronny z filtrem możesz używać każdego dnia.
Czy krem z filtrem można aplikować pod makijaż?
Wiele osób obawia się stosowania kremu z filtrem pod makijaż w obawie o jego gorszą trwałość. To prawda, że nie każdy produkt zawierający filtry mineralne będzie odpowiedni, gdyż niektóre z nich posiadają dość tłustą i obciążającą konsystencję, która w połączeniu z makijażem może nie prezentować się korzystnie.
Istnieją jednak kremy z filtrem, które charakteryzują się lekką konsystencją i szybkim wchłanianiem, przez co mogą stanowić bardzo dobrą bazę pod makijaż. Przykładem jest Krem nawilżający na dzień z SPF20. To kosmetyk, którego formuła została wzbogacona w odpowiedni filtr ochronny, ale również dwa rodzaje kwasu hialuronowego, które intensywnie nawilżają skórę. Świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry, także wrażliwej i będzie odpowiednią bazą pod makijaż.
Czy krem z filtrem do twarzy wymaga reaplikacji?
Jak wiadomo, w przypadku produktów do opalania, po które najczęściej sięgamy latem, niezbędna jest ich reaplikacja. Czy kremy z filtrem do twarzy również jej wymagają?
Warto mieć świadomość, że żaden produkt nie zapewni nam silnej ochrony przez cały dzień od momentu nałożenia. Po aplikacji wraz z upływem czasu zaczyna on tracić właściwości ochronne. To właśnie dlatego zaleca się, aby produkty służące do ochrony przeciwsłonecznej nakładać ponownie co 2-3 godziny. Dotyczy to również kosmetyków do twarzy.
Jednak co w sytuacji, gdy mamy na sobie makijaż? Żeby nie zepsuć sobie makijażu dodatkową warstwą produktu, warto zaopatrzyć się w mgiełkę do twarzy, która posiada odpowiednio wysoki filtr. Za jej pomocą możesz równomiernie spryskać twarz bez obaw o zniszczenie swojego makijażu.
Jak chronić skórę twarzy przed słońcem?
Jak można zauważyć, kremy z filtrem to bardzo skuteczny sposób na to, by chronić swoją skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego. O czym jeszcze warto pamiętać?
Jeśli mówimy o ochronie skóry twarzy latem, bardzo ważne jest, by unikać bezpośredniego kontaktu z promieniami UV wtedy, kiedy ich nasilenie jest najwyższe, a więc pomiędzy godziną 10.00 a 16.00. Kolejnym elementem, o jakim nie należy zapominać, są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne (promienie UV mogą poważnie uszkodzić wzrok).
By dodatkowo chronić skórę twarzy przed słońcem, warto pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy. W ten sposób nie tylko zmniejszymy natężenie promieni UV, które padają na naszą twarz, ale również zapobiegniemy prawdopodobieństwu wystąpienia udaru cieplnego, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Nie należy jednak zapominać, że o swoją skórę z taką samą dbałością powinniśmy troszczyć się przez cały rok, nie tylko w czasie lata. Warto, aby krem z filtrem zagościł w naszej kosmetyczce na stałe.
Ochrona przed promieniami UV – podsumowanie
Jak można zauważyć, słońce i promienie UV mają zarówno korzystny, jak i negatywny wpływ na naszą skórę. Promienie UVB są najintensywniejsze latem i to one powodują oparzenia słoneczne. Z kolei promieniowanie UVA, oddziałuje na nią cały czas, niezależnie od tego, jaką mamy porę roku. Promienie UVA są niebezpieczne dla naszej skóry głównie ze względu na to, że mają możliwość przenikania przez chmury, a nawet szyby okienne. Równie niebezpieczne okazuje się promieniowanie IR, czyli promieniowanie podczerwone. Ma ono zdolność przenikania do głębokich warstw skóry, prowadzi także do uszkodzenia kolagenu.
Niestety nie tylko słońce emituje niekorzystne dla naszej skóry fale i jest to kolejny argument za tym, aby kremu z filtrem używać przez cały rok. Równie niebezpieczne jest promieniowanie HEV, czyli tzw. światło niebieskie. Jego źródłem są m.in. monitory i ekrany smartfonów, czyli urządzeń, przed którymi spędzamy wiele czasu.
Wybierając odpowiedni krem ochronny z wysokim filtrem, zabezpieczasz swoją skórę twarzy przed fotostarzeniem, a także pojawieniem się niebezpiecznych zmian skórnych. Codzienne stosowanie kremów z filtrem SPF minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób skóry, w tym nowotworów. Co robić, kiedy na skórze pojawią się przebarwienia? W tym celu warto sięgnąć między innymi po kosmetyki zawierające stabilną formę witaminy C oraz wzbogacone w witaminę E.
Bibliografia:
1. B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, https://ptfarm.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf [dostęp: 09.06.2022]
2. J. Węgłowska, A. Milewska, Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego, https://www.nantes.com.pl/wp-content/uploads/2011/05/93-97.pdf [dostęp: 09.06.2022]